Euroregion Bałtyk skończył 20 lat

2018-02-15 14:44:09(ost. akt: 2018-02-15 14:46:52)
Spotkanie z okazji 20 -lecia Euroregionu Bałtyk

Spotkanie z okazji 20 -lecia Euroregionu Bałtyk

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W tym roku Euroregion Bałtyk obchodzi swoje dwudziestolecie. To doskonała okazja do podsumowania jego dotychczasowego dorobku.
Główne obchody 20-lecia Euroregionu Bałtyk odbyły się w czwartek (15.02) w Elblągu. Nieprzypadkowo tu, bo w prace nad zawiązaniem tej zinstytucjonalizowanej formy współpracy transgranicznej w południowo-wschodniej części regionu Morza Bałtyckiego, bardzo mocno zaangażowany był ś.p. Zdzisław Olszewski, wojewoda elbląski, wieloletni elbląski radny.

Już w lutym 1997 roku w Malborku został powołany Komitet Organizacyjny. Euroregionu Bałtyk obejmuje osiem regionów z Danii, Litwy, Polski, Rosji i Szwecji. ERB był pierwszym euroregionem, który do formalnej współpracy włączył partnera z Federacji Rosyjskiej.

Od początku istnienia celem ERB była poprawa warunków życia ludzi zamieszkujących jego obszar, promocja kontaktów i współpracy społeczności lokalnych oraz zrównoważony rozwój regionu. Aby ułatwić zorganizowanie międzynarodowej struktury przyszłego Euroregionu, w 1997 roku do życia powołano także Stowarzyszenie Gmin RP Euroregionu Bałtyk z siedzibą w Elblągu, które skupia obecnie 41 samorządów z obszaru województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Na ile urzeczywistniły się zamierzenia i nadzieje ludzi z momentem utworzenia Euroregionu Bałtyk i czy wykorzystano wszystkie dostępne narzędzia, by realizować jego cele?

— Kraje, które weszły do ERB w 1998 roku były na różnym poziomie ekonomicznym i społecznym. W Polsce, byliśmy wtedy w okresie ważnych przemian i myślę, że Euroregion Bałtyk był takim pomostem łączącym społeczeństwa z różnych krajów i pozwalał na to, żeby bliżej poznać siebie wzajemnie i swoje potrzeby. Co z tego mamy? Zbliżenie lokalnych społeczeństw, przełamywanie uprzedzeń, czy projektowanie prac zmierzających do rozwoju gospodarczego — wymienia Witold Wróblewski, prezydent Elbląga i Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin RP ERB.

Na przestrzeni 20 lat, dzięki EB, zostały wdrożone programy i projekty wspierające międzynarodowe kontakty, m. in. program przedakcesyjny Phare, w ramach którego zrealizowano 216 projektów o wartości ponad 6 mln euro. Realizowano także własne projekty na rzecz rozwoju współpracy transgranicznej, które zostały wydatkowane na dziesiątki spotkań ludzi, podnoszenie ich wiedzy i umiejętności.
as

Źródło: Dziennik Elbląski