Afrykański Pomór Świń dotarł na tereny naszego regionu. Szczególnymi restrykcjami są objęci hodowcy trzody chlewnej z powiatów braniewskiego i bartoszyckiego. O zabójczym wirusie rozmawiamy z Jerzym Koronowskim, powiatowym lekarzem weterynarii w Elblągu.
— Znalezienie zwłok dzików, które zachorowały i padły na ASF, wiąże się z wprowadzeniem restrykcyjnych przepisów na obszarach, gdzie je znaleziono i obszarach sąsiednich. Na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Elblągu zamieściliśmy mapkę, gdzie kolorami zaznaczono newralgiczne obszary w powiecie elbląskim i w naszym najbliższym sąsiedztwie. I tak, obszary zaznaczone na czerwono, to obszary z ograniczeniami, czyli obszary, na których znaleziono dziki padłe na ASF, a te zaznaczone na żółto to tzw. obszar buforowy, albo inaczej - ochronny. Tam wprawdzie nie znaleziono padłych dzików na ASF, ale i tam obowiązuje – nazwijmy to - podwyższona czujność. Szczególne utrudnienia dotyczą hodowców świń z części powiatów braniewskiego i bartoszyckiego, które znalazły się w obszarze z ograniczeniami (strefa czerwona). Tutaj, oprócz zasad bioasekuracji, które mają uniemożliwić dotarcie wirusa do gospodarstw, obowiązują np. specjalne wymogi przy obrocie świniami. Zwierzęta podlegają tu odpowiedniemu badaniu - pobierana jest od nich krew i badana na obecność wirusa. Gdy okaże się, że świnie są zdrowe, dopiero wtedy, z odpowiednim świadectwem zdrowia wystawionym przez urzędowego lekarza weterynarii, mogą być wprowadzone do obrotu. W strefie żółtej również obowiązuje bioasekuracja. A jeśli chodzi o dziki odstrzelone w jednym i drugim obszarze, to każdy taki dzik musi być bezwzględnie przebadany na obecność wirusa. Dopiero po otrzymaniu wyniku może opuścić obszar.
— Przede wszystkim przestrzegać zasad bioasekuracji. Na stronie internetowej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Elblągu widnieje ulotka, na której zostało opisane, co należy robić a czego nie wolno w gospodarstwie znajdującym się w strefie objętej rygorami. Przede wszystkim musi być ono zabezpieczone matami dezynfekcyjnymi na wjazdach i wejściach, a budynki gospodarcze muszą być szczelne. Trzeba także stosować odzież ochronną: buty i fartuch i pod żadnym pozorem nie wchodzić do chlewni, jeśli wcześniej było się w lesie. Nie wolno także wprowadzać do gospodarstwa żadnych produktów uzyskanych z dzików. Nie wolno też ścielić zwierzętom słomy czy siana, do którego mogły mieć dostęp dziki.
— Dokładnie tak. Przepisy nakładają na rolników – hodowców świń obowiązek dwukrotnego w ciągu doby kontrolowania stanu ich zdrowia. Rolnik, który zaobserwuje u świni jakieś dziwne objawy, które sugerują pojawienie się wirusa: chwianie się zwierzęcia, upadki, brak apetytu, gorączkę, krwawe kropki lub plamy na skórze i błonach śluzowych czy krwawe wycieki, musi o tym jak najszybciej powiadomić powiatowego lekarza weterynarii, lub lekarza weterynarii z którym gospodarstwo na co dzień współpracuje. Szybka reakcja pozwoli na szybkie podjęcie działań, a dzięki temu zwiększy się szansa na zwalczenie choroby w zarodku.
Dodam, że niebawem obowiązkowe zasady bioasekuracji obejmą gospodarstwa utrzymujące świnie w całym kraju a my, inspekcja weterynaryjna, skrupulatnie będziemy kontrolowali ich przestrzeganie. Obecnie kontynuujemy szkolenia w gminach naszego powiatu i uczulamy rolników na wszelkie sprawy związane z ASF. Zachęcam do korzystania ze strony internetowej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Elblągu. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszam do odwiedzenia naszego inspektoratu lub do kontaktu telefonicznego.
as
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez