środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Elbląskie uczelnie mają nowych partnerów z Ukrainy

2018-02-20 16:21:56 (ost. akt: 2018-02-20 16:37:31)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna podpisała umowy o współpracy z trzema tarnopolskimi uniwersytetami: medycznym, technicznym i pedagogicznym. Podobną umowę podpisała też Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu. Porozumienia mają wzmocnić jakość i wydajność edukacji, badań oraz mobilności akademickiej obu stron.

Nieprzypadkowo Tarnopol nazywany jest studencką stolicą Ukrainy. Nieco ponad 200-tysięczne miasto szczyci się czterema dużymi ośrodkami naukowymi, które skupiają dziesiątki tysięcy studentów... z całej Europy. Tarnopolskie uczelnie chętnie nawiązują współpracę z uczelniami z zachodu, w tym z Polski.

— Elbląg i Tarnopol to miasta partnerskie. W ubiegłym roku obchodziliśmy 25-lecie podpisania umów między miastami i razem z merem Tarnopolu doszliśmy do wniosku, że naszą współpracę samorządową warto rozwinąć o kolejny aspekt i zawiązać współpracę między naszymi ośrodkami naukowymi — mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

We wtorek (20.02) rektorzy trzech ukraińskich uniwersytetów: Tarnopolskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego, Tarnopolskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Państwowego Uniwersytetu Technicznego podpisali umowę o współpracy ze Zdzisławem Dubiellą, rektorem Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Porozumienie ma wzmocnić jakość i wydajność edukacji, badań oraz mobilności akademickiej obu stron.

— Dzisiejsze spotkanie to dopiero próba wzajemnego poznania się, podczas której dowiedzieliśmy się o szerokim spektrum kształcenia na uniwersytetach na Ukrainie i bardzo rozbudowanej współpracy międzynarodowej tych uczelni — mówi Cezary Obracht-Prondzyński, prorektor ds. kształcenia i nauki w EUH-E. — Podpisane porozumienie będzie działało w trzech wymiarach. Pierwszy to wymiar bezpośredniej współpracy ludzi i nauki, która objawia się np. udziałem w konferencjach, publikacjami, czy wymianą wydawnictw. Drugi to obszar dydaktyczny. Poznaliśmy możliwości kształcenia się na Ukrainie i przedstawiliśmy naszą ofertę, jak choćby dyplom unijny. Takiej możliwości uniwersytety w Tarnopolu jeszcze nie posiadają — dodaje.

Trzeci wymiar współpracy ma dotykać relacji bezpośrednich między partnerami z Elbląga i z Tarnopola.
— Musimy poznawać siebie, swoją specyfikę, uczyć się odmiennej mentalności. Liczymy na to, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli wymiennie brać udział np. w jakimś grancie badawczym lub stworzymy semestralną wymianę studencką, czy praktyki i seminaria w ramach tzw. letniej szkoły — dodaje rektor. — Padły już pewne konkretne informacje. Strona ukraińska jest np. bardzo zaawansowana w badaniach nad boreliozą, a to przecież w naszym regionie ogromny medyczny problem. Wszelkie możliwości uczestniczenia w procesie, który da nam nowe kompetencje, są więc dla nas bardzo użyteczne.

Także we wtorek, umowę o wzajemnej współpracy z Narodowym Uniwersytetem Technicznym w Tarnopolu im. Iwana Puluja, podpisała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu. Współpraca będzie prowadzona w takich obszarach jak organizacja wymiany międzynarodowej studentów i pracowników akademickich w ramach programów unijnych (Erasmus+ itp.), stażów, praktyk i badań zgodnie z międzyinstytucjonalnymi umowami, organizacja wspólnych konferencji, seminariów, sympozjów naukowych i technicznych., ugruntowanie, rozwój i wsparcie wspólnych badań, projektów naukowych, edukacyjnych i technicznych. Uczelnie będą także przygotowywać procedury ustanowienia połączonych programów podwójnych dyplomów licencjackich i magisterskich.
as

http://m.wm.pl/2018/02/orig/20180220-wizyta-rektorzy-tarnopol10-447704.jpg

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB