Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Sto lokatorów w domu dla bezdomnych i pełne noclegownie

2018-02-26 10:40:45 (ost. akt: 2018-02-26 11:21:10)
Mróz jest szczególnie groźny dla osób bezdomnych

Mróz jest szczególnie groźny dla osób bezdomnych

Autor zdjęcia: arch. KMP w Elblągu

Sto osób przebywa aktualnie w Domu dla Bezdomnych w Elblągu przy ulicy Nowodworskiej. — Już od września prowadziliśmy na ulicach miasta akcję, podczas której namawialiśmy do zamieszkania w naszym domu. Przyniosła ona dobre rezultaty — mówi Artur Dąbrowski, dyrektor Domu dla Bezdomnych.

W tym tygodniu synoptycy zapowiadają siarczysty mróz. To prognoza szczególnie niebezpieczna dla osób, które nie mają stałego schronienia. W Domu dla Bezdomnych przy ul. Nowodworskiej przebywa obecnie 100 osób. W miniony weekend nie doszedł żaden nowy lokator.

— Sądzę, że nasza akcja, którą prowadziliśmy na ulicach Elbląga od września do końca grudnia 2017 r. przyniosła dobre rezultaty. Znakomita większość bezdomnych za naszą namową skorzystała z oferty spędzenia zimy w domu dla bezdomnych — mówi Artur Dąbrowski, dyrektor Domu dla Bezdomnych im. Brata Alberta, który mieści się przy ul. Nowodworskiej 39.

Pod tym samym adresem znajduje się również noclegownia dla bezdomnych.
— Codziennie korzysta z niej kilkanaście osób. Podczas silnego mrozu otrzymują one propozycję pozostania w tym miejscu przez całą dobę — mówi Artur Dąbrowski.

Jak podkreśla Karolina Wiercińska ze Straży Miejskiej w Elblągu mieszkańcy nie przechodzą obojętnie wobec osób bezdomnych.
— Dzisiaj rano dzwoniła pani i powiadomiła o bezdomnym przebywającym na klatce budynku przy ul. 3 Maja. Takich zgłoszeń mamy oczywiście więcej, żadnego nie lekceważymy — mówi Wiercińska.

Policjanci, a także strażnicy miejscy wraz z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej patrolują miejsca w Elblągu, gdzie potencjalnie mogą gromadzić się bezdomni: dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe.
— Funkcjonariusze nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących takiej pomocy. Dlatego zwracamy się z prośbą o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.
Na szczęście nie odnotowaliśmy żadnej sytuacji kryzysowej - zamarznięcia — mówi Krzysztof Nowacki z prasowego KMP w Elblągu.

Informację o osobie bezdomnej, która potrzebuje pomocy możemy przekazać pod nr alarmowy Straży Miejskiej w Elblągu: 986 lub policji 997.
daw
Czytaj e-wydanie

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gosc #2471594 | 188.146.*.* 26 mar 2018 22:07

    Może warto porozmawiać z osobami bezdomnymi czy są tak mile widziani w schronisku dla bezdomnych. Czy oby na pewno mogą przebywać w noclegowni przez cała dobę. Prawda jest wrecz szokująca i daleka od slow wypowiedzianych w tym teksie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz