Piątek, 22 marca 2019. Imieniny Bogusława, Jagody, Katarzyny

Brydżyści rywalizują w Elblągu [zdjęcia]

2018-02-28 16:19:18 (ost. akt: 2018-02-28 16:33:25)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

W Elblągu w czwartek rozpocznie się Żuławski Międzynarodowy Kongres Brydża Sportowego. W tym roku w czterodniowej rywalizacji w Hotelu Elbląg weźmie udział około 400 zawodników i zawodniczek. Pula nagród wynosi do 40 tys. złotych. Już w środę rozpoczął się towarzyszący kongresowi Turniej Miast Partnerskich o puchar prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.

W rozpoczętym w środę Turniej Miast Partnerskich bierze udział sześć drużyn: Tarnopol (Ukraina), Ronneby (Szwecja), Ryga (Łotwa), Wilno (Litwa), Primorsko (Bułgaria) i Elbląg (Polska). Przed rokiem wygrała drużyna z Elbląga. Tegorocznego zwycięzcę poznamy w czwartek (01.03).
Tego samego dnia rozpocznie się w Elblągu 21. Żuławski Międzynarodowy Kongres Brydża Sportowego im. Mirosława Wołka.

Pierwszy kongres brydża sportowego w Elblągu został zorganizowany dokładnie 20 lat temu. Jego triumfatorami byli elblążanie Mirosław Wołek i Bogusław Gierulski. Już wtedy okazało się, że zapotrzebowanie na takie zawody z udziałem brydżystów było spore, o czym świadczy między innymi to, że w pierwszej edycji wystartowało około 200 zawodników.

— Dzisiaj Żuławski ma już swoją renomę. Impreza ta weszła na stałe do kalendarza Polskiego Związku Brydża Sportowego. Dzięki kongresowi Elbląg i województwo warmińsko-mazurskie na trzy dni stają się stolicą brydża w Polsce — mówi Henryk Łęcki z Elbląskiego Stowarzyszenia Brydża Sportowego, które jest organizatorem zawodów.

W tym roku to będzie już 21. kongres w Elblągu. Od 2005 r. Żuławski poświęcony jest pamięci Mirosława Wołka, elbląskiego przedsiębiorcy i doświadczonego miłośnika brydża, który posiadał tytuł arcymistrza międzynarodowego.

Zmagania blisko 400 brydżystów będą się odbywały w Hotelu Elbląg na Starym Mieście do niedzieli (transmisja na żywo na serwisie internetowym Bridge Base Online).
— Stało się już tradycją, że na kongres do Elbląga przyjeżdżają znakomici zawodnicy i zawodniczki nie tylko z Polski, ale także z Unii Europejskiej. Nie inaczej będzie w tym roku — mówi Henryk Łęcki. — Spodziewamy się brydżystów z Polski, Białorusi, Bułgarii, Holandii, Szwecji, Litwy, Niemiec i Łotwy. Co istotne, w turniejach kongresowych grać mogą, obok brydżowych profesjonalistów, także amatorzy.

Przy stołach w Hotelu Elbląg będzie można zobaczyć utytułowanych zawodników, zagrają m.in. mistrzowie Europy z Salsoggiore (Włochy) Marek Cichocki i Tomasz Gotard, mistrzowie Europy z Hagi (Holandia) Roman Kierznowski i Krzysztof Łukaszewicz, złoty medalista olimpiady brydżowej Seattle (USA) Piotr Tuszyński, złoci medaliści akademickich mistrzostw świata z Tajlandii Michał Nowosadzki i Piotr Zatorski. Do walki o zwycięstwo przystąpi także liczna grupa elblążan, a wśród nich Bogusław Gierulski, zwycięzca pierwszego kongresu z 1998 r.

Pierwszy kongresowy turniej - par na maxy o puchar starosty elbląskiego - odbędzie się w czwartek wieczorem. W piątek rozpoczną się rozgrywane po raz pierwszy podczas kongresu mistrzostwa Polski teamów - zakończenie tej rywalizacji zaplanowano na sobotę.

Wysiłki Elbląskiego Stowarzyszenia Brydża Sportowego doceniają władze polskiego brydża. Dlatego właśnie podczas kongresu rozgrywane będą dwa prestiżowe turnieje z cyklu Budimex Grand Prix Polski par oraz teamów.
— Polski Związek Brydża Sportowego powierzył nam ich organizację za dotychczas profesjonalne i perfekcyjne przygotowane kongresy. To cieszy, że dotychczasowa nasza praca podczas turniejów jest tak wysoko oceniana. To jeszcze bardziej nas mobilizuje, by kolejny kongres odbywał się na najwyższym poziomie organizacyjnym jak i sportowym — stwierdza prezes ESBS Bogusław Gierulski.

Poziom sportowy zawsze jest wysoki. Brydżyści mają w Elblągu o co walczyć. W tym roku przewidywany fundusz nagród wynosi 40 tys. zł. Zwycięzca klasyfikacji generalnej opuści zawody bogatszy o 2 tys. zł. Nagrodzeni zostaną najlepsi zawodnicy kongresu, ale także poszczególnych turniejów. Przewidziane są również nagrody dla najlepszego zawodnika zagranicznego, najlepszej zawodniczki, najlepszego juniora, najlepszego w kategorii młodzieży szkolnej, najlepszego seniora, najlepszego zawodnika o niskim WK oraz nagroda niespodzianka. Zwycięzcy Grand Prix Polski par wyjadą z Elbląga bogatsi o 2,5 tys zł.

Żuławski odbywa się pod patronatem prezydenta Elbląga.
— Dwudziesta pierwsza edycja tej prestiżowej imprezy dowodzi, że brydż sportowy w Elblągu ma swoich zwolenników, a przede wszystkim aktywnych zawodników. Pragnę serdecznie podziękować inicjatorom Kongresu Żuławskiego za wysiłek jego zorganizowaniu. Wszystkim zawodnikom życzę sukcesów, pasjonującej walki o nagrodzone i punktowane miejsca — napisał Witold Wróblewski w liście do uczestników.

Puchary dla najlepszych ufundowali posłowie Elżbieta Gelert i Jacek Protas, senator Jerzy Wcisła, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marek Gustaw Brzezin, prezydent Elbląga Witold Wróblewski, starosta elbląski Maciej Romanowski, wójt gminy Elbląg Genowefa Kwoczek.
JK

PROGRAM KONGRESU
• Czwartek
godz.18.30 Kongresowy Turniej Par na maxy o puchar starosty elbląskiego Macieja Romanowskiego
• Piątek
godz. 10 mistrzostwa Polski teamów
II Kongresowy Turniej o puchar Żuław pod patronatem prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego
godz. 17 ciąg dalszy MP teamów
• Sobota (3 marca)
godz. 9.30-11.00 półfinały i finały MP teamów
godz. 11.30 III Kongresowy Turniej Par na maxy o puchar senatora Jerzego Wcisły
godz. 17.30 IV Kongresowy Turniej Par o puchar posła Jacka Protasa
• Niedziela (4.03)
godz. 10 V Kongresowy Turniej Par na maxy o puchar poseł Elżbiety Gelert
godz. 19.20 Ceremonia zakończenia

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB