Śpiewajmy po polsku!
2018-03-06 17:07:32(ost. akt: 2018-03-06 15:20:34)
Jarosław Chojnacki, autor muzyki do ponad 50 wierszy polskich i zagranicznych poetów, dwukrotny zdobywca Grand Prix Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” w Elblągu będzie jurorem podczas tegorocznej edycji festiwalu.
Należy do grona najlepszych polskich wokalistów, od początku kariery wierny jest piosence literackiej, poetyckiej. Laureat i zdobywca pierwszych miejsc na najważniejszych festiwalach i konkursach piosenki poetyckiej, ma na swoim koncie dwie płyty audio „Zabijanie czasu” i „Horyzont zdarzeń”. Jego muzyka i głos wykorzystywany jest w filmach fabularnych i dokumentalnych, a także spektaklach teatralnych, musicalach, widowiskach multimedialnych.
— Nie jestem bardem tylko pieśniarzem, artystą przede wszystkim koncertującym, a każdy koncert gram i śpiewam tak, jakbym grał ostatni raz w życiu. To moje motto artystyczne — mówi o sobie.
Występuje najczęściej sam z gitarą. Zawsze stara się, by jego występ był szczególnym wydarzeniem, które ma wywoływać wśród widzów silne emocje i refleksje. Wykorzystuje cały swój potencjał głosu, ekspresję i interpretację wierszy, by w połączeniu z muzyką stworzyć energetyczny i merytorycznie skonstruowany koncert. Posłuchać go można było także na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”, zaś w tegorocznej edycji festiwalu zasiądzie w jury. Jak mówi, przyjemnie jest przyjechać na festiwal, na którym nie jest się uczestnikiem, nie trzeba rywalizować a można po prostu obserwować i słuchać tych ludzi. Sam śpiewa w polskim, słowiańskim stylu pozbawionym anglojęzycznych trendów popkulturowych.
– Wydaje mi się, że poprzez zbyt częste propagowanie muzyki anglojęzycznej w mediach zapomina się o piosence śpiewanej po polsku. W konsekwencji powoduje to, że coraz mniej jest ciekawych wokalistek i wokalistów, którzy śpiewaliby dobrze w naszym ojczystym języku, natomiast jest ogromnie dużo śpiewających znakomicie po angielsku – mówi Jarosław Chojnacki. – Nie chciałbym występować jako nacjonalista, ale w tej kwestii należałoby coś zrobić, żeby jednak kultura naszego języka była propagowana. I dlatego cenię ten Festiwal. Festiwal Sztuki Słowa, gdzie recytuje się po polsku, śpiewa się po polsku i czuć ten słowiański klimat. Czuję, że jestem w stosownym miejscu, w którym dba po prostu o polską kulturę.
Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” odbędzie się w dniach 17-18 marca. Przesłuchania konkursowe uczestników w kategorii piosenki poetyckiej i recytacji odbędą się w sobotę, 17 marca, a wstęp na nie jest bezpłatny.
Informacja CSE Światowid
Czytaj e-wydanie
Informacja CSE Światowid
Czytaj e-wydanie
Źródło: Dziennik Elbląski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez