Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Zabytki czekają na remont. Te starają się o dofinansowanie [zdjęcia]

2018-03-07 15:49:49 (ost. akt: 2018-03-07 16:05:16)

Autor zdjęcia: Kamil Górnik

Ponad 175 tysięcy złotych przeznaczą w tym roku władze Elbląga na dofinansowanie robót budowlanych i konserwatorskich obiektów zabytkowych w mieście. Do Urzędu Miejskiego wpłynęło jedenaście wniosków w tej sprawie.

Aż 11 podmiotów stara się w tym roku o dotację finansową przyznawaną przez miasto na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane budynków wpisanych do rejestru zabytków. Korzystać chcą wszyscy: osoby prywatne, przedsiębiorcy, czy wspólnoty. Niektórzy z nich składają wnioski już nie po raz pierwszy. Wśród nich jest m.in. elbląski oddział PTTK. Jego władze planują odnowę zabytkowej siedziby przy ul. Krótkiej 5, zaadaptowanej po części na hotel.

— Z własnych pieniędzy, za około 4 tys. zł, wykonaliśmy już dokumentację budowlaną do remontu dachu, a w 2015 i 2016 roku wyłożyliśmy także około 6 tys. zł na doraźne prace naprawcze na dachu budynku. Ale potrzebny jest tu cały ogrom prac do wykonania. Pokrycie dachu jest nieszczelne, przez co woda zalewa stropy i cieknie na ściany, które ulegają zawilgoceniu — mówi wiceprezes elbląskiego PTTK Kamil Zimnicki.

Całość prac oszacowano na ponad 84 tys. zł. PTTK zawnioskowało do miasta o dofinansowanie 50 procent, czyli 42 tys. zł. O pozostałą część kwoty chce się postarać z konkursu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie.

Po raz kolejny o pomoc do miasta zwrócił się także ks. Kazimierz Klaban na dofinansowanie remontu kościoła pw. Dobrego Pasterza przy ul. Warszawskiej. Kościół, według różnych źródeł, został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku jako świątynia menonicka. W 2016 r. parafia dostała 26 tys. zł, które pomogły opracować komplet dokumentów do modernizacji świątyni, rok później, za kolejną dotację, udało się zaś wykonać izolację pionową fundamentów kościoła.
— Ten bowiem znajduje się na terenie podmokłym, w sąsiedztwie rzeki Elbląg, a wilgoć bardzo niszczy stare mury świątyni. Żeby zamknąć całość tych prac, w tym roku wystąpiliśmy do miasta o ok. 37 tys. zł na wykonanie izolacji poziomej budynku. Dzięki wcześniej wykonanej izolacji widzę już ogromny postęp w osuszaniu murów. Myślę, że jeśli uda się dostać te pieniądze i wykonać kolejne prace, w końcu będę mógł spać spokojnie — mówi ks. Kazimierz Klaban, proboszcz Parafii Polskokatolickiej Dobrego Pasterza.

Czytaj e-wydanie O finansową pomoc w tym roku starają się także wspólnoty mieszkaniowe i zarządcy nieruchomości z ulic Bema 47, Królewieckiej 38 i 14 (tu drugi wniosek na ten adres złożyła osoba prywatna), Grunwaldzkiej 57, Malborskiej 47 na remonty tamtejszych kamienic, a także parafie: Najświętszego Serca Jezusowego w Łęczu na remont kościoła Św. Antoniego Padewskiego w Próchniku, Parafia Trójcy Świętej na modernizację świątyni przy ul. Kieleckiej 16 oraz Cerkiew Greckokatolicka na prace naprawcze w świątyni przy ul. Traugutta 15.

O tym, kto dostanie dotację i w jakiej wysokości, zadecydują podczas głosowania elbląscy radni.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB