Piątek, 22 lutego 2019. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Spotkanie z "Wojną Bogów"

2018-03-10 10:00:00 (ost. akt: 2018-03-09 13:22:23)
Tomasz Stężała przygotowuje już kolejne książki

Tomasz Stężała przygotowuje już kolejne książki

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Biblioteka Elbląska zaprasza na spotkanie poświęcone najnowszej książce elblążanina Tomasza Stężały pt. "Wojna Bogów".

W czwartek, 15 marca, o godz. 17.30 w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej odbędzie się promocja najnowszej książki Tomasza Stężały pt. „Wojna bogów”, rozpoczynającej cykl „Krzyżacki”.

W spotkaniu, które ma być również pretekstem do do przybliżenia historii naszego miasta, wezmą udział dr Grażyna Nawrolska i dr Marek Jagodziński. Wstęp wolny.

— Chcemy przy okazji promocji książki, przybliżyć historię naszego miasta i regionu, sięgnąć do XII i XIII wieku, do korzeni powstania Elbląga i osadnictwa obszaru delty Wisły w średniowieczu, dlatego w spotkaniu wezmą też udział czołowi znawcy tego tematu: dr Grażyna Nawrolska i dr Tomasz Jagodziński, a także rekonstruktorzy z Elbląskiego Bractwa Historycznego — zapowiada Tomasz Stężała.

O książce„Wojna bogów”
Na początku XIII wieku pogranicze polsko-pruskie staje się areną coraz gwałtowniejszych walk. Na rozbite na dzielnice piastowskie księstwa coraz częściej i energiczniej najeżdżają nie tylko Prusowie, ale i Jaćwingowie oraz Litwini. Z drugiej strony, ambitni władcy, jak gdański Świętopełk, prowadzą coraz aktywniejszą akcję chrystianizacyjną na pograniczu, pragnąc nie tylko zasłużyć na zbawienie, ale i zdobyć bogate terytoria.

Kolejnym graczem w batalii o bogactwa, ziemie i dusze są teutońscy rycerze z Zakonu Najświętszej Marii Panny, którzy w obliczu widocznej klęski w Ziemi Świętej, rzucają coraz większe siły do walki o zdobycie dla siebie miejsca na dzikiej północy. Rok 1237 jest przełomowym w tej krwawej grze. Statki z krzyżowcami oraz osadnikami lądują nad brzegami rzeki Ilfing, by zająć nowe terytoria i rozpocząć nowe życie.


Tomasz Stężała – pochodzący z Elbląga twórca powieści historycznych. Na co dzień nauczyciel biologii i języka angielskiego w jednym z elbląskich liceów. Autor powieści:
w cyklu "Elbing 1945: Prawdziwa historia Elbląga" („Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia”, „Elbing 1945. Pierwyj Gorod”); w cyklu "Trzy Armie" („Porucznicy 1939”, „Kapitanowie 1941. Pseudonim Grzmot”, „Kapitanowie 1941. Kryptonim Ubezpieczalnia”, „Pułkownicy 1944. Rzeczpospolita Partyzancka”, „Pułkownicy 1944. Nowe życie”) oraz „Aptekarz”. Najnowsza powieść to „Wojna bogów”.
oprac.red.


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB