Nie tylko „wierszarka”!

2018-03-10 20:00:00(ost. akt: 2018-03-09 15:18:05)
Dorota Koman

Dorota Koman

Autor zdjęcia: Ewa Karwan-Jastrzębska

Dorota Koman, poetka, pieśniarka i recenzentka, będzie jednym z jurorów tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”
Przygodę z poezją zaczęła w młodości. Mając 18 lat wygrała Festiwal Poezji Śpiewanej w Olsztynie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, wydała dwie płyty z poezją śpiewaną, w tym samym czasie wydała pierwsze tomiki wierszy. Jak sama ostatnio stwierdziła – wciąż „kocha śpiewać, ale już nie ma kiedy”. Obecnie większość jej aktywności literackiej to praca recenzencka i zasiadanie w jury konkursów poetyckich. A zawodowo – redagowanie książek.

– Pamiętam moment, kiedy po raz pierwszy naprawdę głęboko przeżyłam czytany wiersz, poczułam taką niewypowiedzianą bliskość, jakby utożsamienie się z tekstem. To była „Pierwsza miłość” Różewicza… A ja byłam nastolatką, jeszcze w podstawówce. Przyszłam wtedy w środku nocy do mojej mamy i zaczęłam jej o tym opowiadać. Moja mama spytała mnie: dziecko, ty mówisz mi ten wiersz, czy już własny? Bo to brzmi jak twoje własne słowa… Pamiętam, że to był pierwszy moment, w którym pomyślałam, że słowa, kiedy się ich używa w wierszu, zaczynają znaczyć co innego, niż znaczą, że wiersz to nie jest kwestia opowiadanej historii czy jak w dawnych wierszach dobrze dobranego rymu czy rytmu, tylko takie dziwienie się słowu, które prowadzi do kolejnych zadziwień i zaskakujących skojarzeń – mówiła poetka na jednym ze spotkań.

„Wierszarka”, jak lubi siebie nazywać, wydała do tej pory dziewięć tomików poezji, przy czym niektóre doczekały się przekładu na język angielski, bułgarski i białoruski, a wiersze tłumaczone były też na niemiecki, czeski, ukraiński. Przez młodych czytelników jej króciutkie wiersze nazywane są „poezją SMS-ową” – właśnie ze względu na ich formę.

Przez wiele lat promowała czytelnictwo zarówno w radiowej Jedynce (program „Cztery pory roku”) i Czwórce („Przychodzi Koman do Kosiorka”), jak i w telewizji („Pytanie na śniadanie”). Jest redaktorką ponad 400 książek (m.in. biografii Janusza Gajosa, Anny Dymnej, Jerzego Treli).
Szczególnie kocha mądre książki dla dzieci. Od lat zajmuje się ich recenzowaniem i promocją. Podczas OFSS „…czy to jest kochanie?” Dorota Koman będzie oceniała sposób zaprezentowania wybranego utworu przez uczestnika. Jurorkę będzie można bliżej poznać na spotkaniu autorskim w ramach OFSS „…czy to jest kochanie?”, które odbędzie się 16 marca w sali kameralnej CSE „Światowid” o godzinie 10.00.
Daria Grenda
Czytaj e-wydanie

Źródło: Dziennik Elbląski