Niezwykła instalacja w Światowidzie

2018-03-13 10:58:26(ost. akt: 2018-03-13 10:59:33)

Autor zdjęcia: arch. CSE Światowid

„Neuromuzyka” to tytuł interaktywnej instalacji dźwiękowej Beniamina Głuszka. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza do zapoznania się z niezwykłym projektem, który będzie dostępny dla zwiedzających 24 i 25 marca.
To interaktywna instalacja dźwiękowa, bazująca na pomiarach aktywności mózgowej osób do niej podłączonych za pomocą elektroencefalografu (EEG). Zmiany dźwięków są związane ze zamianami poziomów relaksacji, uwagi i pobudzenia użytkowników. W pewnym sensie można usłyszeć bioelektryczną aktywność własnego mózgu. Każda osoba tworzy więc swój indywidualny fenomen dźwiękowy, a tradycyjne role twórcy, wykonawcy i odbiorcy nie są jednoznaczne. Instalacja w różnych wersjach była wystawiana w Czechach, Holandii, Szkocji oraz w Polsce, m.in. na festiwalach „Warszawska Jesień”, „Audio Art”, Przeglądzie Sztuki „Survival” oraz w Muzeum Współczesnym Wrocław.

Mózg ludzki składa się z miliardów neuronów, które między sobą mogą tworzyć sieć około biliarda połączeń. Elektroda EEG odczytuje jedynie uśrednioną aktywność wielu milionów komórek nerwowych, więc nie jest możliwe np. „podsłuchiwanie myśli”, jednak odczytywana w taki sposób czynność bioelektryczna zmienia swoje wartości w sposób rytmiczny. Różne rytmy (fale) mózgowe związane są z różnymi stanami świadomości, np. podczas głębokiego snu dominują fale wolne, intensywnej koncentracji towarzyszą fale szybkie, natomiast po zamknięciu oczu wzmacnia się rytm alfa (ok. 8-12 Hz).

Beniamin Głuszek, artysta dźwiękowy, teoretyk muzyki (dyplom Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu). Główny przedmiot jego zainteresowań stanowi udźwiękowienie elektrycznej czynności ludzkiego mózgu (EEG). Ukończył szkolenie EEG-biofeedback I stopnia w Centrum Rehabilitacji Poznawczej i Neuroterapii BioMed. Swoje instalacje wystawiał w Czechach, Holandii, Szkocji oraz w Polsce, m.in. na festiwalach „Warszawska Jesień”,  „AudioArt” i Przeglądzie Sztuki „Survival”. Rozważania teoretyczne na temat neuromuzyki publikował na łamach czasopisma „Glissando”.

Instalacja będzie dostępna dla zainteresowanych przez dwa dni: 24 marca, w godz. 14.00 - 18.00 oraz 25 marca w godz. 12.00 – 16.00 w CSE „Światowid” w Galerii Nobilis.
Informacja CSE Światowid

Źródło: Dziennik Elbląski