Poniedziałek, 24 czerwca 2019. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Poznaliśmy mistrzów słowa. Grand Prix pojechało do Świdnika [zdjęcia]

2018-03-18 21:27:30 (ost. akt: 2018-03-19 07:50:10)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Wiersz „Sen” Mirona Białoszewskiego i fragment prozy Margaret Atwood „Kocie oko” w tłumaczeniu Magdaleny Konikowskiej zdaniem jury było najlepiej zaprezentowanym słowem podczas tegorocznej edycji XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”. Recytująca je Dorota Iwanicka ze Świdnika zdobyła Grand Prix.

W niedzielę (18.03) festiwal zakończył koncert laureatów oraz recital Piotra Machalicy pt. „Mój ulubiony Młynarski”. Koncert laureatów rozpoczął się nietypowo – na scenie pojawił się z gitarą jeden z jurorów, Jarosław Jar Chojnacki, który wykonał dwa utwory: "Pieśń jesienną" i "Pomarańcze w Jeruzalem".

— Dziś jestem tu jako juror, ale jestem także laureatem tego konkursu, dlatego kiedy organizatorzy zaproponowali mi dzisiejszy występ, zgodziłem się — powiedział przed koncertem.

Następnie zgromadzona w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu publiczność mogła usłyszeć recytatorów i wykonawców piosenki poetyckiej. Nie wszystkich, którzy brali udział w konkursie, ale tych, których dostrzegli jurorzy. Potem przyszedł czas na odczytanie werdyktu jury.

I tak oceniający uczestników: Dorota Koman, Monika Kowalczyk-Kogut i Jarosław Chojnacki po wysłuchaniu 17 recytatorów i 17 osób śpiewających poezję, zdecydowało o przyznaniu pierwszej nagrody w kategorii recytacja Bartoszowi Mazurkiewicz z Dębna, a w kategorii piosenka poetycka Dawidowi Gębali z Wrocławia (nagrody w wysokości 1500 zł).

Drugie miejsce wśród wokalistów zajął Szymon Brucki z Torunia, a trzecie ex aequo Julita Zielińska z Lęborka i Kacper Przybyła z Poznania. Oceniający przyznali także dwa wyróżnienia (po 500 zł każde) Nikoli Krauze z Kwidzyna i Oktawii Bernaś z Ornety.

W kategorii recytacja jury przyznało dwie równorzędne drugie nagrody, które otrzymali Zuzanna Dąbrowska ze Skarżyska Kamiennej i Bartosz Kowalczyk z Drawska Pomorskiego, a także dwie równorzędne trzecie nagrody - Elżbiecie Jakóbczyk z Tomaszowa Mazowieckiego i Natalii Nafalskiej z Rurzycy. Wśród recytatorów również wyróżnieni zostali Barbara Radzikowska ze Świdwina i Patryk Pawelec z Lublina.

Nagrodę specjalną otrzymała także zdobywczyni drugiego miejsca w kategorii recytacja - z zestawem galanterii skórzanej ufundowanej przez firmę PATERS wyjechała z Elbląga Zuzanna Dąbrowska, a zwycięzca w kategorii piosenka poetycka, Dawid Gębala, otrzymał voucher pobytowy „Romantyczny weekend we Dwoje” w Hotelu Anders ufundowany przez Hotel Anders w Starych Jabłonkach. Ponadto nagrodę finansową w wysokości 1000 zł brutto ufundowaną przez prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego otrzymał zdobywca pierwszego miejsca w recytacji - Bartosz Mazurkiewicz.

Nagrodę Grand Prix XXII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” w wysokości 3.000 zł brutto ufundowaną przez Marszałka Województwa Warmińsko–Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina otrzymała Dorota Iwanicka ze Świdnika.

Wieczór zakończył przeplatany opowieścią i poezją koncert Piotra Machalicy. Usłyszeć można była wyłącznie utwory, które wyszły spod pióra Wojciecha Młynarskiego - piosenki zarówno autorskie, jak i znakomite przekłady, które stały się ważną częścią polskiej kultury.

Organizatorem OFSS "...czy to jest kochanie?" było Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, współorganizatorami: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląga.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. No haloool #2466096 | 159.205.*.* 19 mar 2018 13:41

    Gdzie zdjecia publicznosci? Czemu oni tacy żòłci ? Ktos.nie ogarnal uatawien balansu bieli. Jaki foto takie zdjecia

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz