Opaski z przyciskiem życia strzegą elbląskich seniorów

2018-03-22 19:54:36(ost. akt: 2018-03-22 15:55:13)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Zdrowia i życia elbląskich seniorów strzeże nowoczesna technologia. Na razie jedynie na próbę, ale jest nadzieja, że system tzw. teleopieki będzie w Elblągu powszechnie dostępny. Do pilotażu, który potrwa 24 miesiące, wytypowano dwadzieścia osób.
Teleopieka stanowi jedno z narzędzi polityki społecznej. W wersji podstawowej to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 h/dobę, 365 dni w roku. Adresatami programu teleopieki są osoby starsze, seniorzy po 60 roku życia, a także niepełnosprawni i osoby przewlekle chore, które w ciągu dnia pozostają w domu bez opieki bliskich.

W Elblągu do pilotażowego programu teleopieki zakwalifikowano od stycznia br. 20 osób.
— Każdy z biorących udział w programie seniorów otrzymał do codziennego użytku specjalną "bransoletkę" oraz telefon. Bransoletka ma przycisk SOS, który po naciśnięciu, w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia, powoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji — mówi Monika Kurpanik z elbląskiego Referatu Zdrowia.

System daje możliwość całodobowo wezwania pomocy w razie zagrożenia życia, zdrowia, a także niebezpieczeństwa. Może to być zarówno zasłabnięcie, upadek, udar, ale także pożar. Operator, który odezwie się po naciśnięciu przycisku alarmowego na bransoletce, wie kim jest senior i skąd dzwoni, zna jego historię choroby i stan zdrowia, bo pracownicy socjalni już wypełnili specjalne karty informacyjne, określając szczegółowo stan zdrowia tych osób, przebyte choroby i przyjmowane leki.

W zależności od powodu zgłoszenia system zawiadomi opiekunów seniora, sąsiadów, pogotowie, policję lub straż pożarną.
— Były już przeprowadzone połączenia testowe. Zdarzył się także przypadek, gdy jedna z pań wezwała w ten sposób pomoc. Pogotowie przyjechało, podało pani kroplówkę i to się odbyło pod stałym nadzorem i w porozumieniu z operatorem z centrum — dodaje Monika Kurpanik.

MOPS prowadzi także listę osób potencjalnie zainteresowanych i kwalifikujących się do programu. W tej chwili to około 100 osób. Koszt realizacji programu w naszym mieście w bieżącym roku wyniesie ponad 14 tysięcy złotych. Połowa tej kwoty została dofinansowana z budżetu Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Teleopieka to kolejny element po tzw. kopercie życia oraz Elbląskiej Karcie Seniora, który jest bezpośrednio dedykowany elbląskim seniorom.
as

Źródło: Dziennik Elbląski