środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Wielka przeprowadzka elbląskich sądów. Pierwsze rozprawy w nowej siedzibie już w kwietniu

2018-03-26 13:52:32 (ost. akt: 2018-03-26 14:44:30)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Do nowej siedziby sądu przy ul. Płk. Dąbka przeprowadzają się wydziały cywilne, rodzinne i pracy. Rozprawy w nowym budynku będą się odbywać już od kwietnia. Elbląg ma najnowocześniejszy budynek sądu w Polsce.

Nowy budynek sądowy przy ul. Płk. Dąbka 21 w Elblągu przekazano do użytku już grudniu 2017 r. Od tego czasu trwają czynności związane z doposażaniem obiektu i przeprowadzką poszczególnych komórek organizacyjnych obu sądów: okręgowego i rejonowego, których wydziały działały do tej pory w kilku budynkach w mieście. Ostatnie miesiące były zatem pracowite: w marcu do nowej siedziby przeniosły się już wydziały cywilne, pracy i ubezpieczeń społecznych. Kolejne wydziały wprowadzą się do nowej siedziby w kwietniu.

— Już sam harmonogram przeprowadzki wskazuje, że jest to logistycznie skomplikowana operacja i nie da się jej wykonać w krótkim czasie. Budynek wydaje się być funkcjonalny, ale z ostateczną oceną należy poczekać do czasu, gdy zacznie być wykorzystywany w pełnym zakresie — mówi sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Nowy budynek sądu ma 11 pięter, choć ostatnie ma przeznaczenie wyłącznie techniczne. Niżej, na piętrach 10 i 9. znajdują się m.in. gabinety sędziów i ich asystentów oraz referendarzy. Piętro 8. zostało w całości przeznaczone na sekretariaty poszczególnych wydziałów Sądu Okręgowego. Na kolejnych dwóch kondygnacjach znajduje się zaś 11 sal rozpraw dla Sądu Okręgowego. Aż trzy piętra przeznaczono na sekretariaty wydziałów Sądu Rejonowego. A na kondygnacjach od 3 do 1 będzie 18 sal rozpraw dla tego sądu.

Na parterze budynku mieszczą się biura obsługi interesanta, biura podawcze i kasy oraz czytelnia akt i szatnia. Kondygnacja podziemna została zaś zaadoptowana po części na potrzeby techniczne, a po części na magazynowe. Na najniższej kondygnacji przygotowano też pomieszczenia dla osadzonych.

— Bezpośrednio przy nowej siedzibie sądu przewidziano także 50 miejsc parkingowych, w tym dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych i pięć miejsc przy kondygnacji podziemnej, przeznaczonych dla pojazdów służbowych i konwojów, gdyby zaszła konieczność doprowadzenia do sądu osób osadzonych. — Ponadto miasto przygotowało dodatkowe parkingi na kilkadziesiąt miejsc w pobliżu przedszkola przy ul. Karowej i wzdłuż ul. Płk Dąbka, przy Szkole Podstawowej Nr 19 — dodaje sędzia Koronowski.

W sumie nowy budynek ma 343 pomieszczenia i będzie miejscem zatrudnienia dla łącznie około 260 osób, w tym około 75 pracowników Sądu Okręgowego i około 185 pracowników Sądu Rejonowego. Całkowity koszt inwestycji to ponad 58 mln zł. Budowa nowej siedziby elbląskiego sądu została sfinansowana z budżetu państwa.

A co z zabytkowym budynkiem sądu przy Placu Konstytucji? Ten nadal będzie siedzibą prezesa Sądu Okręgowego oraz będzie mieścił pion karny obu instancji. Budynek dotąd zajmowany przez Wydział IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego przy ul. Pułaskiego, po dokończeniu remontu zostanie przeznaczony na siedzibę Zespołu Opiniodawczego Specjalistów Sądowych.
— Budynek Sądu Rejonowego przy ul. Płk. Dąbka zostanie zaś w całości przekazany na potrzeby prokuratury, a budynek Sądu Rejonowego przy Alei Grunwaldzkiej, dotąd zajmowany przez Wydział X Cywilny Sądu Rejonowego w Elblągu i nadal przez II Oddział Informatyczny Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, został przekazany w całości na potrzeby Sądu Apelacyjnego — kończy sędzia Koronowski.
as

http://m.wm.pl/2018/03/orig/dscn0894-454762.jpg

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. e. #2471604 | 37.47.*.* 26 mar 2018 22:25

  Moim zdaniem ten budynek to bubel.Np,podjazd parkingu -1 nie da mozliwosci wjazdu wiezniarce,czyli jezeli osadzony ma poczekalnie w piwnicy to trzeba go wprowadzac wejsciami z parteru,dodatkowo jezeli juz to nad tym smiesznym parkingiem powinna byc siatka zabespieczajaca przed ucieczka.Drugi przyklad windy-jezdza jak chca i ostroznie z przyciskami bo wpadaja do srodka,trzeci przyklad stalarka jak z papieru-otrzesz guzikiem i juz porysowana. Nie chce mi sie juz dalej wyliczac bo to temat rzeka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. MAKABRYŁA #2471443 | 78.88.*.* 26 mar 2018 18:59

  MAKABRYŁA :-/

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. paraszut #2471413 | 78.88.*.* 26 mar 2018 18:31

  Krzywa wieża :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz