Kolejne wsparcie dla młodych przedsiębiorców

2018-03-28 15:26:05(ost. akt: 2018-03-28 15:27:51)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Piętnaście młodych firm skorzysta ze wsparcia, także finansowego, w specjalnym Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości, który od lutego 2017 roku działa w Elblągu. To już druga transza takich przyjęć, a wszystko odbywa się w ramach projektu Startup House II.
W ubiegłym roku władze Elbląga i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zdobyły unijne dofinansowanie na wsparcie młodych przedsiębiorców. Ci ostatni, w lutym 2017 roku otrzymali także umowy o rozpoczęciu działalności w inkubatorze, który powstał w dawnym akademiku PWSZ przy ul. Zacisze (14 firm) oraz w biurach Elbląskiego Paku Technologicznego (5 firm) na Modrzewinie.

Teraz przyszedł czas na kolejną edycję projektu, który elbląska PWSZ tym razem realizuje już samodzielnie. Wręczenie powołań w środę (28.03) otrzymało 15. przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy spróbowali życia zawodowego na własny rachunek, a także firmy, które istnieją na rynku nie dłużej niż trzy lata. W ramach projektu, przez rok mogą oni liczyć na własny, bezpłatny lokal, dostęp do bazy ofert pracy, wymiany informacji oraz spotkań z doradcami i doświadczonymi przedsiębiorcami.

— Do efektywnego rozwoju mają także udostępnioną przestrzeń, biura są wyposażone m.in. w sprzęt komputerowy. Otrzymają oni również wspomożenie prawne i organizacyjne, a także mentoring, po niskich cenach a nawet za darmo — mówi Zbigniew Walczyk, rektor PWSZ w Elblągu.

Wśród 15-tki przedsiębiorców znalazły się m.in. firmy z branży IT, czy szkoleniowej. Młodzi przedsiębiorcy chcą np. zbudować portal, który pomoże wyszukiwać graczy gier komputerowych, czy stworzyć aplikację służącą do wypożyczania ubrań wieczorowych. Inni chcą szyć maskotki z materiałów pochodzących z recyklingu oraz produkować catering dietetyczny i promować zdrowy styl życia.

— A ja chciałbym stworzyć system, który będzie monitorował aplikacje mobilne dotyczące zabezpieczeń w różnych pomieszczeniach czy w magazynach — zdradza Patryk Redziński.

Projekt Startup House II zakłada także możliwość przechodzenia przedsiębiorców, którzy opuszczają AIP do miejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który działa w Elbląskim Parku Technologicznym.

— Do Regionalnego Programu Operacyjnego złożyliśmy także wniosek, w ramach którego będziemy mogli przysposobić górę budynku przy ul. Zacisze na działalność kół naukowych w ramach tzw. centrum kompetencji społecznych. I już przygotowujemy się do kolejnej, trzeciej edycji projektu Startup House. Tym razem może ona potrwać nawet kilka lat — dodaje prof. Walczyk.
as