Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

EABS, jazzowy koncert roku

2018-03-31 18:00:00 (ost. akt: 2018-03-30 11:50:13)
Electro Acoustic Beat Sessions

Electro Acoustic Beat Sessions

Autor zdjęcia: arch. klubu Mjazzga

Electro Acoustic Beat Sessions zagrają w Mjazzdze.

Koncert obędzie się w klubie Mjazzga 7.04, początek o godz. 20.15.

W ostatnich latach coraz wyraźniejsza jest "zmiana warty" w jazzie, czego dowodem jest popularność artystów zza oceanu takich jak Robert Glasper, Kamasi Washington czy zespołu BadBadNotGood. Również w Europie można mówić o nowej fali czy wręcz o renesansie jazzu, którego przedstawicielami są zbierający coraz większe uznanie i rozgłos brytyjscy muzycy jak Yussef Kamaal, Shabaka Hutchings, Ruby Rushton oraz Moses Boyd.

Takim też składem jest wrocławski septet EABS, który kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom i prezentując zupełnie nowe podejście, przeciwstawiając się utartym muzycznym standardom. Zespół jest odpowiedzią na powiew wiatru płynącego z Los Angeles przez Londyn nad samą Odrę. Do Wrocławia.

Debiutancki krążek EABS, pt. „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” w całości poświęcony jest twórczości legendy polskiego jazzu — Krzysztofowi Komedzie. Tego wybitnego kompozytora nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego twórczość do dnia dzisiejszego inspiruje młodych twórców, czego najlepszym przykładem jest i ten album.

Okres „post-komedowski” zaowocował wieloma hołdami dla artysty w postaci najrozmaitszych krążków, na których wielokrotnie zinterpretowano najsłynniejsze utwory legendarnego jazzmana. „Repetitions” to analiza twórczości artysty z lat 1962-1967. To powtórka Komedy mniej znanego, a zarazem dogłębniej zbadanego.

Koniec roku 2017 i początek 2018 to seria nagród i wyróżnień przyznanych zespołowi za debiutancki album. Wśród nich między innymi nagroda "Mateusza Trójki", tytuł najlepszej grupy elektrycznej przyznany przez magazyn Jazz Forum, nominacja do Fryderyka 2018 w kategorii Jazzowy Debiut Roku, GaMa - nagroda kwartalnika Gazeta Magnetofonowa i wiele innych.

Skład zespołu:
Marek Pędziwiatr — klawisze, syntezatory, wokal
Marcin Rak — perkusja
Vojto Monteur — gitara elektryczna
Paweł Stachowiak — gitara basowa
Spisek Jednego — gramofony
Olaf Węgier — saksofon
Jakub Kurek — trąbka

Bilety w cenie 40 zł przed i 50 zł w dniu koncertu.
Informacja klubu Mjazzga

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB