Wtorek, 26 marca 2019. Imieniny Dory, Olgi, Teodora

Polacy z Łotwy dziękują Elblągowi za paczki z żywnością

2018-04-08 16:00:00 (ost. akt: 2018-04-06 13:45:59)
Paczki dostarczyli czołgiści z Braniewa

Paczki dostarczyli czołgiści z Braniewa

Autor zdjęcia: arch. PKW Łotwa i 9BBKPanc

Dary zebrane w Elblągu, a także w Braniewie i w sołectwie Węgielsztyn trafiły do najuboższych Polaków mieszkających na Łotwie.

Społeczność polska na Łotwie liczy ponad 40 tys. osób, większość żyje skromnie.

Na apel o pomoc dla łotewskiej Polonii odpowiedzieli mieszkańcy Braniewa i Elbląga, w tym 21 szkół i przedszkoli. Bardzo dużo darów zebrano w Szkole Podstawowej nr 6 w Elblągu, do której uczęszczają dzieci żołnierzy będących na misji w Republice Łotewskiej.

Zgromadzono prawie trzy tony prezentów z żywnością, środkami higieny osobistej, z produktami chemii gospodarczej oraz książkami. Paczki, które zbierano w punktach uruchomionych w Klubie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i w Miejskim Centrum Wolontariatu w Elblągu, na Łotwę dostarczyli czołgiści z Braniewa.

– Ludzie, których odwiedzaliśmy mimo złej sytuacji materialnej emanują pogodą ducha, pozytywnym nastawieniem do świata oraz wielką gościnnością. Byli wśród nich: mężczyzna odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, który przemierzył Polskę rowerem, stuletni kombatant i ponad 80- letnia kobieta, która ze łzami w oczach wspominała Polskę. Każde spotkanie, każda wysłuchana historia dawała wyobrażenie, jak ci ludzie żyją, co przeżyli, a mimo to wciąż czują się Polakami, choć nie widzieli swojej Ojczyzny od wielu lat — mówi jedna z osób, która wręczała paczkę.

Dary trafiły też do instytucji, m.in. do polskiej szkoły w Rezekne, Centrum Polskiego w Jekabpils, Polskiego Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Daugavpils, Domu Polskiego w Dyneburgu i Polskiej Szkoły Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze.

Akcję charytatywną pod hasłem „Wielkanoc 2018 – paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących Polaków na Łotwie” zorganizowali wspólnie: Związek Polaków na Łotwie i Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie we współpracy z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rydze.
oprac. red

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. destroyer #2480454 | 94.254.*.* 8 kwi 2018 21:00

    kto wie troche o tym kraju ten wie ze tam wlasnie tak zyja wszyscy co nie sa lotyszami...i nie dziwi mnie to zwlaszcza ze tam po dzis dzien sa uroczystosci ku czci nazistow

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz