Sobota, 23 marca 2019. Imieniny Feliksa, Konrada, Zbysławy

Nowe pawilony, wiaty i więcej miejsc do handlu. Rynek przejdzie remont

2018-04-09 13:29:32 (ost. akt: 2018-04-09 13:31:19)
Tak będzie wyglądało targowisko miejskie po remoncie

Tak będzie wyglądało targowisko miejskie po remoncie

Autor zdjęcia: arch. UM w Elblągu

Znikną stare pawilony handlowe i zadaszone wiaty, a w ich miejsce powstaną nowe obiekty. Remont targowiska miejskiego potrwa do listopada 2018 roku i pochłonie blisko 3 mln zł.

Dokumentacja dotycząca planowanego remontu części targowiska miejskiego przy ul. Płk. Dąbka była gotowa już wiosną 2017 roku. Miasto dostało także prawie milion złotych dofinansowania na potrzebne prace ze środków unijnych. Pozostałe pieniądze - blisko 2 mln zł - dołożono z budżetu miasta. W marcu br. po przetargu okazało się, że najkorzystniejszą ofertę dotyczącą renowacji popularnego rynku złożyło konsorcjum dwóch elbląskich firm: Zakład Ogólnobudowlany inż Mirosław Markiewicz oraz PPUH Kolex.

W poniedziałek (9.04) umowa na wykonawstwo została podpisana.
— Chcemy ucywilizować targowisko miejskie, by stało się miejscem przyjaznym zarówno dla handlujących jak i klientów — mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Co zmieni się na popularnym rynku? W pierwszym etapie remontu planuje się rozbiórkę istniejących wiat ze stołami z zadaszeniem eternitowym oraz stołów obok wiat. W ich miejsce powstaną nowe, zadaszone stanowiska, które zostaną ulokowane w kierunku środka targowiska. Prace obejmą także wyburzenie 21 pawilonów handlowych i budowę 12 nowych, systemowych pawilonów handlowych, w tym trzech z instalacją wodociągową.

— Na wyremontowanym targowisku znajdą się także niezadaszone miejsca handlowe, nowe ciągi pieszo-jezdne oraz chodniki. Rynek zostanie także oświetlony — dodaje prezydent Wróblewski.

W takcie prac, część demontowana rynku zostanie zamknięta i ogrodzona. Sprzedawcom znaleziono już zastępcze miejsca do handlu.
— Sposób sprzedaży został zreorganizowany. Targowisko w dni targowe będzie zaś funkcjonowało tak jak do tej pory — mówi Elżbieta Gieda, dyrektor Departamentu Inwestycji UM w Elblągu.
— W związku z tym, że całe prace będą się odbywały na tzw. ruchu ciągłym będziemy się starać, by z prowadzonymi pracami być jak najmniej uciążliwym — dodaje Mirosław Markiewicz, jeden z wykonawców zadania.

Remont targowiska ma potrwać do końca listopada 2018 roku. Prace, które ruszą lada dzień, są wstępem do kompleksowej przebudowy całego obiektu, który zaplanowano na kolejne lata. Na wykonanie dalszych, niezbędnych prac, władze Elbląga będą starały się zabezpieczać pieniądze w budżecie miasta.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pomysłowy Dobromir #2481134 | 188.47.*.* 9 kwi 2018 22:08

    Paniom handlującym ruskimi fajkami proponuję na czas remontu targowiska przenieść się pod placówkę Straży Granicznej albo pod Urząd Celny.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz