Czwartek, 23 stycznia 2020. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Na Stawidłowej powstanie miejsce z duszą

2018-04-11 14:12:38 (ost. akt: 2018-04-11 14:36:05)
Tak ma wyglądać budynek przy ul. Stawidłowej 3. Projekt Grzegorz Latecki

Tak ma wyglądać budynek przy ul. Stawidłowej 3. Projekt Grzegorz Latecki

Autor zdjęcia: www.europrojekt.elblag.pl

Niszczejący od lat budynek przy ul. Stawidłowej 3 zyska nowe życie. Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych urządzi w nim m.in. dom sąsiedzki dla mieszkańców Zawodzia.

W listopadzie 2017 roku elbląscy radni zgodzili się na bezprzetargową sprzedaż ESWiP budynku przy ul. Stawidłowej 3. Obiekt wraz z gruntem został oddany elbląskiemu stowarzyszeniu w użytkowanie wieczyste. Władze stowarzyszenia otrzymały także unijne dofinansowanie w wysokości prawie 3 mln zł na renowację i adaptację budynku. Prace ruszą w kwietniu i potrwają do czerwca 2019 roku. Obejmą wyburzenie obiektu i jego całkowite odtworzenie.

— Do budynku przy ul. Stawidłowej chcemy przenieść Centrum Integracji Społecznej, który świadczy m.in. pomoc w znalezieniu zatrudnienia, a które obecnie mieści się przy ul. Szańcowej oraz dom sąsiedzki dla mieszkańców dzielnicy Zawodzie, by mogli tutaj spędzać wolny czas. Przewidujemy, że w ciągu roku obejmiemy tu działaniami ok. 120 osób, w tym niepełnosprawnych — mówi Arkadiusz Jachimowicz, prezes ESWiP.

W budynku na Stawidłowej 3, określonego w projekcie jako "Miejsce z duszą" znajdą się pracownie tzw. "złotej rączki" gdzie uczestnicy będą się np. uczyć naprawy sprzętu rowerowego oraz pracownia biurowa oraz rękodzieła, w tym stolarska.

— Uruchomimy tu także sklep społeczny: stacjonarny i wysyłkowy. Chcemy pozyskiwać z różnych źródeł, także od mieszkańców, np. meble czy ubrania. W ramach renowacji przez uczestników CIS-u będą one na nowo wystawiane do sprzedaży — dodaje Arkadiusz Jachimowicz. — W budynku znajdzie się także hostel z pięcioma pokojami gościnnymi, w tym jednym dla osób na wózku.

Na Stawidłowej 3 zacznie także działać Dom Sąsiedzki dla mieszkańców Zawodzia (obecna siedziba to Warszawska 55).
— To miejsce, w którym aktywnie działają animatorzy i streetworkerzy. Służy on integracji mieszkańców tej dzielnicy, jest miejscem rozmów, dyskusji i kreatywnego spędzania wolnego czasu. W ramach Domu Sąsiedzkiego funkcjonuje m.in. Koło Gospodyń Miejskich wraz z regularnymi spotkaniami oraz warsztatami. Dla rodzin przygotowane zostały spotkania w konwencji Rodzinnej Pracowni Twórczej, a młodzieży zadedykowano jedno z pomieszczeń, w którym stworzyli sobie swoją przestrzeń — opowiada Anna Łebek-Obrycka, koordynatorka projektu Aktywne Zawodzie. — Zawiązała się także dzielnicowa grupa kuglarska-fiershow, działa planszowisko, a najbardziej aktywni korzystają z wyjazdów integracyjno-edukacyjnych.

Projekty realizowane przez ESWiP: Elbląskie Centrum Integracji Społecznej, Stawidłowa 3 oraz Aktywne Zawodzie są realizowane przy współpracy ERKON-u, PUP Elbląg, MOPS Elbląg, Stowarzyszenia Lazarus, Elbląskiego Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej Oraz Spółdzielni Socjalnej Idea. To m.in. z tych ośrodków do projektów ESWiP kierowani są ich późniejsi uczestnicy.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB