Sobota, 23 marca 2019. Imieniny Feliksa, Konrada, Zbysławy

Tu wyrośnie dwa tysiące dorodnych lip

2018-04-15 11:00:05 (ost. akt: 2018-04-14 20:41:56)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Dwa tysiące sadzonek młodych lip posadzili elblążanie w sobotę (14.04), w Krasnym Lesie. Z niepozornych roślinek wyrośnie w przyszłości dorodny las.


Co roku leśnicy z Nadleśnictwa Elbląg zapraszają elblążan na wspólne sadzenie lasu.

— Nowe sadzonki zostają zasadzone w miejscu, w którym wcześniej zostały wycięte drzewa. W ten sposób zachowujemy naturalną trwałość lasu w danym miejscu — mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

W ubiegłych latach na specjalnie przygotowanych poletkach zasadzono m.in. dęby i olchy. W tym roku elblążanie ochoczo ruszyli do zasadzenia dwóch tysięcy młodych lip. Jak się okazuje to, jakie gatunki zostają nasadzone, nie jest przypadkiem.

— Wszystko odbywa się zgodnie z tzw. planem urządzania lasu, który jest wykonywany raz na 10 lat. Za kilka lat, gdy skończymy wycinać w tym miejscu drzewa i sadzić nowe, powstanie tu zróżnicowany gatunkowo las – dodaje Jan Piotrowski.

W sobotnim sadzeniu lasu wzięło udział kilkudziesięciu elblążan.

— Przyszłam tu z synem z ciekawości, bo mieszkamy niedaleko nawet nie mieliśmy ze sobą szpadla, ale tu na miejscu tak się nam spodobała ta inicjatywa, że postanowiliśmy spróbować swoich sił. I nawet szpadel się znalazł — mówiła pani Małgorzata.

Lasy Państwowe w ciągu roku sadzą ogólnie 500 mln drzew, co w przeliczeniu daje 1000 drzew w ciągu minuty każdego dnia.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB