Czwartek, 23 maja 2019. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Pasłęk z karetką bez lekarza. "Czy takie pogotowie zapewni nam należytą pomoc?"

2018-04-17 09:10:00 (ost. akt: 2018-04-17 09:15:42)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

W Pasłęku karetka typu "S", w obsadzie której jest lekarz medycyny ratunkowej ma zostać zlikwidowana od maja br. Zastąpi ją karetka typu "P" z ratownikami medycznymi. Czy pogotowie bez lekarza zapewni nam należytą pomoc— pytają mieszkańcy Pasłęka.

Od 1 maja br. ma zostać zlikwidowana w Pasłęku karetka pogotowania typu "S" (specjalistyczna), mająca w obsadzie lekarza medycyny ratunkowej. Dyżur pełniła będzie karetka typu “P" (podstawowa) z dwójką ratowników medycznych.

— Projekt Aktualizacji Wojewódzkiego Planu Działania Systemu PRM dla województwa warmińsko-mazurskiego, zakładający między innymi przekwalifikowanie stacjonującego w Pasłęku specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego w podstawowy zespół ratownictwa medycznego, przekazany został do zatwierdzenia Ministerstwu Zdrowia. Zmiana ta wynika z wniosku dysponenta, czyli Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu o jej przeprowadzenie, z uwagi na brak możliwości zapewnienia obsady lekarskiej w trzech specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego — mówi Bożena Ulewicz, rzeczniczka prasowa wojewody warmińsko-mazurskiego.

Ta informacja "zasiała" niepokój wśród wielu mieszkańców Pasłęka.
— Czy pogotowie bez lekarza zapewni nam należytą opiekę, czy też będzie jedynie taksówką? Przyjadą, zapakują pacjenta do karetki i odwiozą do szpitala, to w najlepszym przypadku oczywiście. Czy ratownik medyczny poradzi sobie z bardzo trudnymi przypadkami? Przecież w naszym pobliżu jest droga krajowa S7, na której dochodzi często do wypadków, więc trudnych przypadków medycznych nie brakuje — mówi pani Elżbieta Wąsowik, mieszkanka Pasłęka.

Michał Missan, który koordynuje Działem Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu uspokaja mieszkańców Pasłęka.
— Obecnie ratownicy medyczni mają bardzo wysokie kwalifikacje i kompetencje w udzielaniu pomocy pacjentom — mówi Missan. — Karetki typu "P" bardzo dobrze sprawdzają się w wielu innych polskich miastach i taki system nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia ich mieszkańców.

W Elblągu są trzy karetki typu "P" i dwa typu "S".
— W Krakowie jest 17 karetek podstawowych i jedna specjalistyczna. W województwie kujawsko-pomorskim system ratownictwa funkcjonuje podobnie, czyli w oparciu o karetki typu "P". Zmniejszenie liczby ambulansów typu "S", to tendencja ogólnopolska, podobnie systemy ratownicze funkcjonują również na terenie Niemiec. U nas zmiany podyktowane są brakiem wystarczającej liczby lekarzy specjalistów medycyny ratunkowej — mówi Missan.

Watro przypomnieć, że w Pasłęku pacjenci mogą korzystać również z nocnej i świątecznej pomocy medycznej, którą obsługuje miejscowy szpital powiatowy.
— Z takiej pomocy można skorzystać w szpitalu, lekarz może również przyjechać do pacjenta — mówi Michał Missan.
daw


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dr.hector #2486365 | 88.156.*.* 18 kwi 2018 08:12

  Oczywiście,najwięcej do powiedzenia ma zawsze jakaś Elżbieta,bo do takich "Elżbiet" najczęściej jeżdżą zespoły ratownictwa medycznego,bo Takie "Elżbiety"właśnie wzywają pogotowie do każdej wyśnionej bzdury!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. vidlak #2486346 | 88.156.*.* 18 kwi 2018 07:43

  Większośc wyjazdów pogotowia,to wyjazdy do leżących na ulicy upojonych meneli,więc w takiej karetce nie potrzebny jest ani lekarz,ani nawet ratownik,wystarczy zwykły ładowacz!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ratownictwo nie przychodnia #2486108 | 178.235.*.* 17 kwi 2018 17:42

  Drodzy Czytelnicy!. Karetki w Polsce jak w większości krajów Unii i świata są obsadzone przez ratowników med. /paramedic. Pozostałość p Uoprzednich rozwiązań skutkuje tym, iż szanowni lekarze rzadaja tak wygórowanych stawek za godz. Pracy, że wam w głowach się nie mieści... OD Wielu lat nie dostaniecie recepty od lek. Z KARETKI S bo nie istnieje taka możliwość. ALBO JEST stan zagrożenia życia, albo.... Często..... Zastanówcie się do czego ma wyjechać Pogotowie... RECEPTY piszą czytelnicy... Oby przy wypadku, upadku na budowie, itp. ta recepta uratowała wam życie!) LEKARZ Leczy Ratownik Medyczny... Ratuje. Wszystkim zdrowia życzę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. No cóż ... #2485995 | 88.156.*.* 17 kwi 2018 14:37

   Widać Dojna Zmiana zaczyna dbać abyśmy jak najszybciej trafiali DO OJCA .

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Andrzej #2485992 | 193.46.*.* 17 kwi 2018 14:34

   Proponuję wypłacić ministrowi ( że tak sobie zażartuję) "zdrowia" 70000zł, zaoszczędził na ludzkim zdrowiu i życiu należy mu się.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (17)