Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Przyznano nagrody dla ludzi kultury

2018-04-16 10:32:44 (ost. akt: 2018-04-16 10:35:32)
Wręczenie Stypendiów Kulturalnych Miasta Elbląg w 2017 r.

Wręczenie Stypendiów Kulturalnych Miasta Elbląg w 2017 r.

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Już po raz kolejny prezydent Elbląga przyznał nagrody oraz stypendia kulturalne dla związanych z miastem artystów i twórców. Tym razem z kasy miejskiej popłynęło na ten cel 55 tysiąca złotych. Pieniądze pomogą wnioskodawcom w realizacji ich twórczych planów.

Doroczne, jednorazowe granty, przyznawane są w kilku kategoriach. Stypendia Kulturalne Miasta Elbląg adresowane są do artystów, profesjonalnych i niezawodowych twórców, którzy planują realizację przedsięwzięcia kulturalnego. W tym roku pieniądze z tej puli trafią do Krzysztofa Bidzińskiego, Konrada Kosacza, Agnieszki Kopczyńskiej (po 6 tys. zł), Kamili Łyłki-Kosińskiej (3 tys. zł), Anny Pelpińskiej, Tomasza Steńczyka, Krzysztofa Szewczuka (Dj Zel) i Jacka Żukowskiego (po 3,7 tys. zł) oraz Przemysława Piejdaka (4,7 tys. zł).

— Stypendium przeznaczę na realizację spektaklu inspirowanego dramatem Zbigniewa Herberta „Drugi pokój”. Moi bohaterowie, podobnie jak para ze sztuki Herberta, będą mieli do podjęcia ważne decyzje, które obnażą ich lęki i utracone wartości. Spektakl będzie miał na celu przybliżenie twórczości poety, bo rok 2018 jest Rokiem Herberta, ale przede wszystkim chciałabym zaangażować młodzież, która będzie miała szansę nie tylko zmierzyć się z interpretacją tekstu, ale również odnaleźć jego ponadczasowość — mówi Kamila Łyłka-Kosińska. — Mam nadzieję, że wejście w role aktorów i poznanie teatru od kulis będzie dla nas niezapomnianą przygodą, tym bardziej, że będzie to mój „reżyserski” debiut. Premiera odbędzie się podczas V Festiwalu Literatury Wielorzecze. Stypendium pozwoli pokryć mi koszty nagłośnienia, oświetlenia, scenografii i realizacji muzyki.

Prezydent przeznaczył także 5 tys. zł na uhonorowanie tzw. artystycznego wydarzenia, którym w 2017 roku został uznany Grafatak. Bezkrwawa bitwa na mazaki, farby i ołówki organizowana jest przez Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest? Nagroda artystyczna (5 tys. zł) powędruje zaś do Zuzanny Markowskiej, uczennicy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu i członkini zespołu baletowego Broadway.
Za całokształt osiągnięć nagrodę Kreatora Kultury (5 tys. zł) otrzyma także Anna Łebek-Obrycka, koordynatorka projektu

Aktywne Zawodzie, w ramach którego powstał pierwszy w Elblągu Dom Sąsiedzki.
— To miejsce, w którym aktywnie działają animatorzy i streetworkerzy. Służy on integracji mieszkańców tej dzielnicy, jest miejscem rozmów, dyskusji i kreatywnego spędzania wolnego czasu. W ramach Domu Sąsiedzkiego funkcjonuje m.in. Koło Gospodyń Miejskich waz z regularnymi spotkaniami oraz warsztatami. Dla rodzin przygotowane zostały spotkania w konwencji Rodzinnej Pracowni Twórczej, a młodzieży zadedykowano jedno z pomieszczeń, w którym stworzyli sobie swoją przestrzeń — opowiadała laureatka podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej. — Zawiązała się także dzielnicowa grupa kuglarska-fiershow, działa planszowisko a najbardziej aktywni korzystają z wyjazdów integracyjno-edukacyjnych.

Prezydent przyznał także pieniądze w ramach Stypendiów Artystycznych Miasta Elbląg. Te adresowane są do najzdolniejszej młodzieży pochodzącej z Elbląga. Głównym ich celem jest promocja i wsparcie finansowe laureatów konkursów, festiwali, przeglądów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, a także uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W tym roku nagrody w wysokości od 500 zł do 1,7 tys. zł trafią do 20 osób.

Laureaci nagród i stypendyści zostaną wyróżnieni podczas gali, która odbędzie się w środę (18.04), w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB