środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Prezydent nagrodził ludzi kultury

2018-04-18 20:51:46 (ost. akt: 2018-04-18 20:57:01)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Już po raz kolejny prezydent Elbląga przyznał nagrody oraz stypendia kulturalne dla związanych z miastem artystów i twórców. Tym razem z kasy miejskiej popłynęło na ten cel 55 tysiąca złotych. Pieniądze pomogą wnioskodawcom w realizacji ich twórczych planów.


Laureaci nagród i stypendyści zostali wyróżnieni podczas gali, która odbyła się w środę (18.04), w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Doroczne, jednorazowe granty, przyznawane są w kilku kategoriach. Stypendia Kulturalne Miasta Elbląg adresowane są do artystów, profesjonalnych i niezawodowych twórców, którzy planują realizację przedsięwzięcia kulturalnego.

W tym roku pieniądze z tej puli trafiły do Krzysztofa Bidzińskiego, Konrada Kosacza, Agnieszki Kopczyńskiej (po 6 tys. zł), Kamili Łyłki-Kosińskiej (3 tys. zł), Anny Pelpińskiej, Tomasza Steńczyka, Krzysztofa Szewczuka (Dj Zel) i Jacka Żukowskiego (po 3,7 tys. zł) oraz Przemysława Piejdaka (4,7 tys. zł).

— Stypendium przeznaczę na realizację spektaklu inspirowanego dramatem Zbigniewa Herberta „Drugi pokój”. Moi bohaterowie, podobnie jak para ze sztuki Herberta, będą mieli do podjęcia ważne decyzje, które obnażą ich lęki i utracone wartości. Spektakl będzie miał na celu przybliżenie twórczości poety, bo rok 2018 jest Rokiem Herberta, ale przede wszystkim chciałabym zaangażować młodzież, która będzie miała szansę nie tylko zmierzyć się z interpretacją tekstu, ale również odnaleźć jego ponadczasowość — mówi Kamila Łyłka-Kosińska. — Mam nadzieję, że wejście w role aktorów i poznanie teatru od kulis będzie dla nas niezapomnianą przygodą, tym bardziej, że będzie to mój „reżyserski” debiut. Premiera odbędzie się podczas V Festiwalu Literatury Wielorzecze. Stypendium pozwoli pokryć mi koszty nagłośnienia, oświetlenia, scenografii i realizacji muzyki.

Prezydent przeznaczył także 5 tys. zł na uhonorowanie tzw. artystycznego wydarzenia, którym w 2017 roku został uznany Grafatak. Bezkrwawa bitwa na mazaki, farby i ołówki organizowana jest przez Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest?

Nagroda artystyczna (5 tys. zł) powędrowała zaś do Zuzanny Markowskiej, członkini zespołu baletowego Broadway i uczennicy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

— Już jako dziecko zakochałam się w muzyce, w grze na fortepianie i w atmosferze panującej w tej szkole i choć na początku moi rodzice byli bardzo sceptyczni, co do mojego wyboru, to myślę że teraz nie ulega żadnym wątpliwościom, że sztuka jest moją miłością. Podobnie moja przygoda z baletem: zaczęła się od fascynacji musicalami czy baletem, na który bardzo często jeździłam z moja rodziną. Tak go pokochałam, że teraz nie wyobrażam sobie bez niego życia. Uwielbiam to co robię i uważam, że to cudowne, że mogę codziennie pracować nad sobą, a przy okazji poznawać wielu wspaniałych ludzi — mówi laureatka, która w tym roku zdobyła pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Rydze.

Za całokształt osiągnięć nagrodę Kreatora Kultury (5 tys. zł) otrzymała Anna Łebek-Obrycka, koordynatorka projektu Aktywne Zawodzie, w ramach którego powstał pierwszy w Elblągu Dom Sąsiedzki. To miejsce, w którym aktywnie działają animatorzy i streetworkerzy. Służy on integracji mieszkańców tej dzielnicy, jest miejscem rozmów, dyskusji i kreatywnego spędzania wolnego czasu. W ramach Domu Sąsiedzkiego funkcjonuje m.in. Koło Gospodyń Miejskich waz z regularnymi spotkaniami oraz warsztatami. Dla rodzin przygotowane zostały spotkania w konwencji Rodzinnej Pracowni Twórczej, a młodzieży zadedykowano jedno z pomieszczeń, w którym stworzyli sobie swoją przestrzeń. W Domu Sąsiedzkim zawiązała się także dzielnicowa grupa kuglarska-fiershow, działa planszowisko, a najbardziej aktywni korzystają z wyjazdów integracyjno-edukacyjnych.

Prezydent przyznał także pieniądze w ramach Stypendiów Artystycznych Miasta Elbląg. Te adresowane są do najzdolniejszej młodzieży pochodzącej z Elbląga. Głównym ich celem jest promocja i wsparcie finansowe laureatów konkursów, festiwali, przeglądów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, a także uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. W tym roku nagrody w wysokości od 500 zł do 1,7 tys. zł trafiły do 20 osób.

— Ilość składanych wniosków do Elbląskich Nagród Kulturalnych i opisanych w nich działań wskazuje, że w naszym mieście nie brakuje utalentowanej młodzieży, jak również artystów i animatorów kultury. Z duma patrzę na ich osiągnięcia — mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB