Poniedziałek, 25 marca 2019. Imieniny Bolka, Cezaryny, Marioli

Elbląski basen czerpie energię ze słońca. Inwestycja zwróci się po trzech latach

2018-04-23 15:20:00 (ost. akt: 2018-04-23 16:32:28)
Kryta pływalnia przy ul. Robotniczej

Kryta pływalnia przy ul. Robotniczej

Autor zdjęcia: Urząd Miejski w Elblągu

Na dachu krytej pływalni przy ul. Robotniczej w Elblągu zamontowano 148 paneli fotowoltaicznych, które przekształcają światło w energię elektryczną. Instalacja ma zaoszczędzić na kosztach utrzymania basenu.

Panele fotowoltaiczne przekształcają światło w energię elektryczną. Prąd elektryczny kosztuje coraz więcej, instalacje solarne są więc w stanie przynieść swoim właścicielom wymierne oszczędności w budżecie. Nie inaczej ma być w przypadku Elbląga. Na dachu krytej pływalni przy ul. Robotniczej działa już 148 paneli fotowoltaicznych o mocy 40 kW i dwa inwertery po 20 kW, które zmieniają prąd stały na zmienny.

— Docelowo będą one zmniejszały pobór energii cieplnej o ok. 50 procent, a to znacznie wpłynie na oszczędność kosztów utrzymania basenu — wyjaśnia prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Instalacja powinna się zwrócić po około trzech latach użytkowania. Żywotność paneli jest zaś szacowana na minimum 25 lat. Montaż paneli fotowoltaicznych był możliwy dzięki pozyskaniu środków unijnych w wysokości ok. 130 tys. zł. Resztę - 58 tys. zł - do inwestycji dołożyło miasto z tzw. środków własnych.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB