środa, 24 kwietnia 2019. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Targi szansą na znalezienie pracy

2018-04-25 11:47:43 (ost. akt: 2018-04-25 11:56:00)
Targi Pracy w Elblągu

Targi Pracy w Elblągu

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Ponad 70 wystawców z kilkuset ofertami pracy prezentuje się podczas Elbląskich Targów Pracy i Edukacji, które w środę (25.04) rozpoczęły się w hali sportowo-widowiskowej przy Alei Grunwaldzkiej 135. Swoją ofertę przedstawiają także szkoły ponadgimnazjalne i uczelnie wyższe.

— Gościmy dziś 77 wystawców Elbląga i okolic, jest z nami 32 pracodawców, 14 szkół ponadgimnazjalnych i pięć szkół wyższych z Elbląga, a także 9 agencji zatrudnienia i cztery Urzędy Pracy m.in. z Braniewa czy z Malborka — mówi Iwona Radej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu, organizatora imprezy.

Na targach mona znaleźć oferty pracy dla spawaczy, monterów, brygadzistów, operatorów maszyn i wózków widłowych, stolarzy, ale także magazynierów, handlowców, ubezpieczycieli czy osób związanych z pracą biurową. Nie brakuje także ofert pracy za granicą.

— Szukamy osób, które są zainteresowani pracą w charakterze opiekuna osób starszych w Anglii bądź w Niemczech. Od kandydatów wymagamy jedynie dobrego stanu zdrowia i 3 miesięcznego doświadczenia w opiece nad chorymi. Mile widziane będzie takie, które jest poświadczone certyfikatem, ale nie jest to wymóg konieczny. Brak znajomości języka też nie będzie przeszkodą, bo wszystkim chętnym proponujemy kursy języka niemieckiego od podstaw. Chętnie widzimy w tym zawodzie także panów: ci którzy znają język mają szansę na wyjazd praktycznie od ręki. Wystarczy tylko chcieć — mówi Aleksandra Garbecka z firmy Promedica24.

Dobre chęci przekładają się na zarobki, bo mimo, że firmy wyliczają stawki indywidualnie dla każdej osoby, w zależności od poziomu języka i doświadczenia, to nierzadko za godzinę pracy jako opiekun osoby starszej można zarobić nawet 11 euro "na rękę".

— Ja wiele lat pracowałam jako pomoc w kuchni w szkole, ale obawiam się, że w zawodzie raczej już nie znajdę pracy. Patrzę na oferty związane przede wszystkim z pracą fizyczną, choć zastanawiam się, czy nie wyjechać za granicę. Jestem jeszcze w pełni sił, dzieci odchowałam, więc czemu by nie spróbować — mówi pani Maria, która w środę odwiedziła targi.

Na targach były obecne również szkoły ponadgimnazjalne i wyższe.
— Jesteśmy w Elblągu po raz pierwszy i prezentujemy ofertę Instytutu Studiów Podyplomowych Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej W Gdańsku. W ubiegłym roku otworzyliśmy naszą filię właśnie w Elblągu. Tutaj nasz instytut proponuje studia nadające kwalifikacje zawodowe na kierunkach związanych z zarządzaniem i szeroko rozumianą pedagogiką. Ten ostatni to świetne rozwiązanie m.in. dla nauczycieli którzy pragną się doszkolić w zawodzie — mówi Katarzyna Wyszogrodzka, przedstawicielka instytucji.

Na targach są obecne także lokalne firmy. Te zakłady szukają w dużej mierze kadry wykwalifikowanej. Nie brakuje np. ofert dla stolarzy, na których zapotrzebowanie na elbląskim rynku pracy jest dziś ogromne. Pracodawcy obecni na tagach wskazywali, że trudno jest im znaleźć dobrego fachowca, bo młode osoby, zaraz po szkole, z wykształceniem niechętnie pojawiają się w zakładach i nie chcą nawet spróbować podjąć pracy.

Na koniec 2017 r. liczba bezrobotnych z Elbląga i powiatu wynosiła nieco ponad 7,3 tys. osób. W samym mieście zanotowano zaś stopę bezrobocia na poziomie 9 procent, a w województwie warmińsko-mazurskim - 11,7 procent.

as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB