Sobota, 19 stycznia 2019. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Elbląskie fontanny. Wiemy od kiedy i jak będą pracowały w tym sezonie

2018-04-26 15:20:10 (ost. akt: 2018-04-26 15:25:16)
Nocny pokaz fontanny przed katedrą

Nocny pokaz fontanny przed katedrą

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W upalne dni przyciągają elblążan i turystów, gdy jest nieco chłodniej cieszą swoim widokiem i przyjemnym szumem wody. Mowa oczywiście o miejskich fontannach, które mimo kapryśnej pogody przygotowywane są już do nowego sezonu przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Większość urządzeń powinna rozpocząć pracę już w czwartek (26.04), za wyjątkiem fontanny na skwerze katedralnym na Starym Mieście. Ze względu na obchody Święta Konstytucji 3 Maja zaplanowane w tym miejscu, zostanie uruchomiona 4 maja.

O elbląskich fontannach
Największą atrakcją jest oczywiście fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym, którą szczególnie upodobały sobie dzieci. W fontannie nie ma zakazu kąpieli, prosimy jednak o zachowanie ostrożności na mokrej posadzce i nie wyrzucanie w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków i niedopałków papierosów). W ubiegłych sezonach, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp. Oczywiście w obrębie skweru ustawione są kosze na śmieci.

Fontanna jest czynna sezonowo w godz. 9-22.
godz. 9-17 praca dzienna (strumienie niskie, kontakt z wodą)
godz. 17-22 praca popołudniowo-wieczorna (strumienie wysokie)

Dodatkowo zaplanowano cztery, około 10-minutowe, pokazy: dzienne o godz. 12.30 i 16.00 oraz nocne, z efektami świetlnymi o godz. 19.00 i 21.30

Drugim obiektem, który znajduje się na granicy Starego Miasta i centrum, jest powstała w 1908 r. zabytkowa fontanna zlokalizowany na Placu Słowiańskim. Zamontowane w fontannie urządzenia odpowiadające za jej pracę są starego typu, oznacza to, że spadek poziomu wody, spowodowany jej stopniowym wyparowywaniem i rozchlapywaniem poza misę, może być przyczyną przerw w obiegu wody. Dopiero, gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę.

Do zapełnienia zbiornika fontanny zlokalizowanej przy ulicy 1 Maja potrzebne jest 316 metrów sześciennych wody. Bieżącą jej eksploatacją i konserwacją, w tym spuszczaniem i napełnianiem niecki wodą zajmuje się EPWiK Sp. z o.o. Podczas standardowego czyszczenia i wymiany wody w fontannie najczęściej znajdowane są: butelki plastikowe, worki, kartoniki po napojach, części ubrań i inne odpady, które zatrzymują się na elementach fontanny. Dlatego, tak jak w przypadku fontanny posadzkowej, apelujemy o utrzymywanie porządku wokół fontanny centralnej, tym bardziej, że w obrębie Skweru Mariana Sawicza również ustawione są kosze na śmieci. Przypominamy również, że w fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli. Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona filtry, a dysze które są zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla osób kąpiących się.

Jak to pracuje?
Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i uzdatniają krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb.

Z fontanny w poidełko
W ubiegłych latach urządzenie zlokalizowane na ścianie przedproża budynku na rogu ulic Stary Rynek i Garbary zostało wyposażone w specjalny kranik odcinający wodę i jest czynna sezonowo, od początku maja do końca września.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. novak #2492270 | 37.47.*.* 26 kwi 2018 20:21

    a dlaczego tylko do 22 ????

    ! - + odpowiedz na ten komentarz