Święty Wojciech na szkle malowany
2018-05-02 12:00:00(ost. akt: 2018-05-02 07:59:22)
Centrum Spotkań Europejskich Światowid oraz Stowarzyszenie Jantar zapraszają do biblioteki w Rychlikach na warsztaty witrochromii. Motywem przewodnim warsztatów będzie namalowanie wizerunku Świętego Wojciecha oraz wybranych scen z jego życia i śmierci, które na zawsze splotły się historią Świętego Gaju i pobliskich Rychlik.
Na warsztatach, które odbędą się 9 maja (środa) w godz. 10-14, uczestnicy będą rysować piórem i tuszem kontury, a później malować farbami na szkle wizerunek św. Wojciecha techniką witrochromii.
— Technika ta była znana od dawna w kulturze ludowej Warmii i Mazur oraz na terenie Podhala, a namalowane w ten sposób obrazy do dzisiaj ozdabiają wnętrza — mówi Ewa Bednarska Siwilewicz, instruktorka plastyki w Centrum Spotkań Europejskich Światowid oraz jedna z prowadzących warsztaty. — W trakcie warsztatów pokażemy walory artystyczne tego malarstwa, a uczestnikami będą dzieci i młodzież z gminy Rychliki.
Zajęcia są częścią odbędą się w Bibliotece w Rychlikach, w której znajduje się przestrzeń do tworzenia prac plastycznych, a poprowadzą je Ewa Bednarska Siwilewicz, Ewa Maciejewska i Katarzyna Hałuszczak.
— Projekt, który realizuje Stowarzyszenie "Jantar" i Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym, skierowanym w szczególności do dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich regionu — mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, zastępca dyrektora CSE „Światowid”. — Ma na celu umożliwienie im twórczego i aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz obniżenie barier dostępu do kultury.
W ramach projektu odbędą się, oprócz warsztatów artystycznych, plener plastyczny i ogólnopolski konkurs plastyczny, których motywem przewodnim będą wydarzenia historyczne i dziedzictwo duchowe mieszkańców Warmii i Mazur. W działaniach weźmie udział społeczność lokalna wybranych wsi i miejscowości (Rychliki, Przezmark, Oleśno, Tolkmicko, Kadyny, Suchacz i Łęcze), a w szczególności dzieci i młodzież.
Wstęp na zajęcia jest bezpłatny. Informacji udziela Ewa Bednarska-Siwilewicz pod numerem tel. 55 611 20 64.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
deczko Prus #2499195 | 77.254.*.* 11 maj 2018 00:37
Ciągle ta klerykalno namolna retoryka. Św. Wojciech nie był Polakiem - był Słowianinem, naruszył podstawowe prawa Prusów i za to zapłacił głową.
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz