Wtorek, 26 marca 2019. Imieniny Dory, Olgi, Teodora

Rocznica zakończenia wojny."Ofiarą życia poświadczyli, że jeszcze Polska nie zginęła"

2018-05-08 14:07:31 (ost. akt: 2018-05-08 14:11:50)
73. rocznica zakończenia II wojny światowej

73. rocznica zakończenia II wojny światowej

Autor zdjęcia: Anna Dawid

We wtorek (8.10) odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające 73.rocznicę zakończenia II wojny światowej. — To na kolejnych pokoleniach spoczywa odpowiedzialność za głoszenie prawdy o oprawcach i ofiarach — powiedział wiceprezydent Jacek Boruszka.

W Elblągu zakończenie II wojny światowej uczczono przy grobach aliantów na cmentarzu Agrykola. Uroczystości odbyły się z udziałem władz miejskich, samorządowych, parlamentarzystów oraz przedstawicieli organizacji kombatanckich.

Wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka przypomniał, że II wojna światowa była najkrwawszym konfliktem zbrojnym w dziejach ludzkości.
— Zginęło w nim kilkadziesiąt milionów ludzi. W Polsce II wojna światowa oznaczała niemiecką i sowiecką okupację, wyniszczenie polskiego społeczeństwa, eksterminację Polaków oraz Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych, zbrodnię katyńską z wymordowaniem polskich oficerów i ogromne, niemożliwe do całkowitego oszacowania, straty materialne. Trauma tej wojny jest podstawą tworzenia porządku w Europie, by podobny konflikt nigdy się już nie powtórzył. Ten powojenny porządek jeszcze niedawno wydawał się nam czymś oczywistym, jednak uświadamiamy sobie, że pokój na naszym kontynencie, to aktualna potrzeba. Dlatego stojąc na tym cmentarzu, gdzie leżą szczątki żołnierzy polskiego września, żołnierzy radzieckich i aliantów, jeszcze bardziej o ten cenny pokój apeluję — mówił Jacek Boruszka.

Wiceprezydent podkreślił, że to do nas i następnych pokoleń należy obowiązek pamiętania o tragedii II wojny światowej.
— W ciągu najbliższej dekady będą odchodzili ostatni świadkowie tamtych dni, którzy przekazali nam swoje świadectwo i znają wojnę z doświadczenia i cierpienia. Oni z pewnością nie chcieliby jej powtórki. Dlatego na kolejnych pokoleniach spoczywać będzie odpowiedzialność za głoszenie prawdy historycznej o oprawcach i ofiarach, pielęgnowanie pamięci, ale też i budowanie pojednania. Składam hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej, które po raz pierwszy w historii były zabijane na masową skalę. Składam hołd wszystkim żołnierzom, którzy walczyli o pokój w Europie — mówił Jacek Boruszka.

Apel pamięci przy żołnierskich mogiłach poprowadził por. Łukasz Gniazdowski.
— Stajemy dziś do uroczystego apelu przed mogiłami żołnierzy, aby w 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej przywołać pamięć wszystkich rodaków, którzy ofiarą swojego życia poświadczyli, że jeszcze Polska nie zginęła. Pochylając głowy w ciszy i skupieniu, uczcijmy męstwo, niezłomność i honor żołnierzy. Niech słowa apelu będą wyrazem naszej pamięci i wdzięczności polskiemu żołnierzowi, poległemu na frontach II wojny światowej — powiedział por. Łukasz Gniazdowski.

Pamięć żołnierzy i ofiar II wojny światowej uczczono salwą honorową, na grobach złożono wieńce.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Weteran #2497940 | 89.228.*.* 8 maj 2018 19:50

    Dziwne,że na grobach aliantów a gdzie groby żołnierzy radzieckich i naszych co szli od Lenino do Berlina. Czy mam rozumieć,że oni nie walczyli?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ga #2497805 | 109.241.*.* 8 maj 2018 14:22

    A to nie "żołnierze wyklęci" wygrali wojnę?

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz