Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Od poniedziałku rusza budżet obywatelski. Kilka zasad jest nowością

2018-05-10 14:52:33 (ost. akt: 2018-05-11 11:08:56)
Nowa bieżnia przy Zespole Szkół nr 1 na osiedlu Nad Jarem powstała dzięki budżetowi obywatelskiemu. Uroczyście została oddana do użytku 19 czerwca tego roku  Nowa bieżnia przy Zespole Szkół nr 1 na osiedlu Nad Jarem powstała dzięki budżetowi obywatelskiem

Nowa bieżnia przy Zespole Szkół nr 1 na osiedlu Nad Jarem powstała dzięki budżetowi obywatelskiemu. Uroczyście została oddana do użytku 19 czerwca tego roku Nowa bieżnia przy Zespole Szkół nr 1 na osiedlu Nad Jarem powstała dzięki budżetowi obywatelskiem

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Od poniedziałku (14.05) rusza siódma edycja budżetu obywatelskiego. Do wydania będą ponad trzy miliony złotych. Warto uważnie zapoznać się z zasadami budżetu przed przygotowaniem wniosku, ponieważ kilka z nich jest nowych.

Znamy już zasady edycji budżetu obywatelskiego na 2019 rok. Wnioski można będzie składać już od poniedziałku. Do wydania mieszkańcy mają ponad 3 mln złotych (2,5 mln zł było w ubiegłej edycji), z czego 480 tys. przypada dla każdego z okręgów, 620 tysięcy zł przypada na tzw. inicjatywy ogólnomiejskie.

— Z puli 480 tys. zł wydzielamy po 50 tys. zł na tzw. "małe projekty" i wprowadza się ograniczenia małego projektu do 25 tys. zł. Gorąco zachęcam elblążan do przygotowywania projektów. Na ich propozycje czekamy od 14 maja do 15 czerwca — mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Z początkiem 2018 roku ustawa zmieniła zasady organizacji budżetów obywatelskich.
— Na budżet obywatelski musimy teraz przeznaczać pół procenta budżetu miasta. Dlatego pula pieniędzy została w Elblągu zwiększona — wyjaśnia prezydent Wróblewski.

Nowe są też niektóre zasad realizacji budżetu obywatelskiego.
— Nowością jest to, że pod wnioskiem muszą być podpisane osoby wspierające projekt. W przypadku wniosków z okręgów, tych podpisów musi być 15, w przypadku inicjatyw ogólnomiejskich musi to być 30 podpisów. Osoby, które podpiszą się pod projektem, muszą być pełnoletnie i posiadać czynne prawo wyborcze w naszym mieście. Nowością w budżecie obywatelskim jest też możliwość odwołania się od negatywnego rozpatrzenia wniosku. Prezydent będzie rozpatrywał odwołanie w ciągu siedmiu dni roboczych — mówi Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Podobnie, jak w poprzedniej edycji, do budżetu obywatelskiego w okręgach nie mogą być zgłaszane przedsięwzięcia inwestycyjne na obszarach zamkniętych, placówkach oświatowych i na terenach spółdzielczych. W budżecie ogólnomiejskim mogą być natomiast składane wnioski również ze szkół. Regulamin budżetu obywatelskiego będzie dostępny na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Elblągu.

W poprzedniej edycji elblążanie do budżetu obywatelskiego złożyli 177 wniosków, 100 projektów poddanych zostały pod głosowanie. Z projektów ogólnomiejskich zwyciężył pomysł budowy boiska do piłki ręcznej wraz z fundamentami na terenie zielonym przy SP nr 18 na ul. Węgrowskiej, jako pierwszy etap budowy hali o konstrukcji szkieletowej.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB