Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Wymienisz odpady na rośliny... Ekologiczny festyn już w sobotę

2018-05-15 08:41:57 (ost. akt: 2018-05-15 08:58:44)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Festyn dla mieszkańców z okazji Elbląskich Dni Recyklingu odbędzie się już w najbliższą sobotę (19.05) na pl. Jagiellończyka. Tradycyjnie chętni będą mogli wymienić odpady na rośliny i ekologiczne gadżety.

Sobotni festyn na pl. Jagiellończyka rozpocznie się o godz. 10 i potrwa pięć godzin. Tradycyjnie już ze oddane odpady będą przyznawane punkty, które następnie będzie można wymienić na kwiaty, krzewy owocowe (nieduże ilości) takie jak: malina, agrest, a także gadżety elektroniczne. W tym roku nie będzie drzewek.

>>> Tyle punktów dostaniesz za odpady
5 sztuk zużytych baterii — 1 pkt.
2 kg makulatury — 1 pkt.
5 sztuk puszek aluminiowych — 1 pkt.
5 sztuk opakowań z tworzyw sztucznych — 1 pkt.
30 sztuk nakrętek z tworzyw sztucznych — 1 pkt.
3 sztuki opakowań szklanych — 1 pkt.
3 sztuki opakowań po płynnej żywności i napojach — 1 pkt.
1 sztuk sprzętu elektrycznego i elektronicznego — 5 pkt. (telewizor, monitor, komputer za 1 sztukę - 10 pkt)

• za każde 40 pkt. będzie można otrzymać upominek w postaci krzewu, drzewka
• za każde 20 pkt. będzie można otrzymać upominek w postaci rośliny ozdobnej

— W trakcie festynu wychowankowie placówek oświatowych i Centrum Tańca Cadmans przedstawią swój program artystyczny na scenie. Firma Abrys z Poznania przygotowała dla mieszkańców przedstawienie pt. „Na ratunek Czystolandii”. Dzieci zaśpiewają piosenki i powiedzą wiersze o tematyce ekologicznej — informuje Eliza Leszczyńska-Rogalska z Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu.

Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach ekologicznych, a także skorzystać z wielu atrakcji takich jak np. dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, malowanie buziek, bramka do celowania piłką itd.
— Wszystkie atrakcje będą bezpłatne, a udział w wybranych zajęciach nagradzany. W czasie warsztatów dzieci zdobędą wiedzę o zasadach segregacji odpadów oraz przybliżą sobie pojęcie recyklingu poprzez praktyczne zajęcia. Zrobią np. świeczniki ze słoików, podstawki do kubków z drewna, piórniki z plastikowych opakowań lub ekotorbę. W zabawie „Koło fortuny” otrzymają ekologiczne gadżety za prawidłowe rozwiązanie zagadki. Każde dziecko uczestniczące w warsztatach otrzyma komiks pt. „Piekarczyk znów o Elbląg walczy”. Przy organizacji warsztatów skorzystaliśmy z dofinansowania WFOŚiGW w Olsztynie — dodaje Eliza Leszczyńska. — Najważniejszym celem spotkania pracowników ZUO z mieszkańcami Elbląga jest budowanie świadomości ekologicznej poprzez naukę zasad segregowania odpadów i wdrożenie praktyki segregowania w życie.

Sobotni festyn poprzedzi finał „Konkursu na selektywną zbiórkę odpadów w placówkach oświatowych” w roku szkolnym 2017/2018, który odbędzie się 17 maja w czwartek w Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Sadowej.
— W trakcie finału zostaną wyłonieni laureaci konkursu oraz zostaną im przekazane nagrody. Placówki oświatowe zostaną ocenione za zbiórkę posegregowanych odpadów przez cały rok szkolny oraz dodatkowo za realizację ekologicznych projektów w swojej placówce, wykonanie makiety lub pracy plastycznej obrazującej PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) oraz propozycję hasła promującego działalność ZUO Elbląg — informuje Eliza Leszczyńska.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB