środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Kryptonim Saber Strike-18. W ćwiczeniach weźmie udział dziesięć tysięcy żołnierzy

2018-05-17 10:25:42 (ost. akt: 2018-05-17 10:30:52)
Przygotowania do ćwiczeń „Saber Strike-18”

Przygotowania do ćwiczeń „Saber Strike-18”

Autor zdjęcia: arch. WDPW

W Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód trwają przygotowania do ćwiczenia pk. „Saber Strike-18”. W środę uczestniczył w nich dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód.

Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) przygotowują się do czekającej ich pod koniec bieżącego roku certyfikacji. Jednym z etapów przygotowań był, zakończony pod koniec kwietnia, trening sztabowy pk. "Amber Bridge-18". Kolejny etap to udział w ćwiczeniu pk. "Saber Strike-18"., które rozpocznie się pod koniec maja. Będzie to najważniejsze do chwili obecnej ćwiczenie, w którym wezmą udział żołnierze dowództwa.

W ramach przygotowań do ćwiczenia, w dniach 15 i 16 maja, w Pułku Wsparcia Dowodzenia DWDP-W odbyła się synchronizacja mająca na celu skoordynowanie działań elementów, które podczas ćwiczenia będą podporządkowane dowódcy Wielonarodowej Dywizji.

Obok żołnierzy dowództwa brali w niej udział również przedstawiciele Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód, dowódca 7 Brygady Zmechanizowanej z Czech płk Jiři David, zastępca dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej płk Bogdan Rycerski, szef sztabu litewskiej Brygady "Żelazny Wilk" ppłk Aurelijus Motiejunas, dowódca 11 Mazurskiego Pułku Artylerii płk Robert Matysek, a także przedstawiciele innych jednostek biorących udział w ćwiczeniu, w tym amerykańskiej 1 Dywizji Piechoty.

W środę, 16 maja, działanie żołnierzy biorących udział w synchronizacji obserwował również dowódca Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód gen. broni Manfred Hofmann, któremu towarzyszył zastępca szefa sztabu korpusu ds. operacyjnych gen. bryg. John E. Novalis II.

„Saber Strike-18” to cykliczne ćwiczenia organizowane i prowadzone przez US Army Europe. W tym roku weźmie w nich udział ponad 10 tys. żołnierzy z 22 państw ćwiczących w Estonii, na Litwie, Łotwie i w Polsce. Wśród nich istotną rolę odgrywać będą grupy bojowe, które w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO stacjonują na wschodniej flance Sojuszu oraz Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód stacjonujące w Elblągu.
maj. Dariusz Guzenda

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB