Sobota, 19 stycznia 2019. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Z szesnastego wieku do 3D. Cenny eksponat w pracowni digitalizacji

2018-05-17 16:00:36 (ost. akt: 2018-05-17 15:27:54)
Popiersie warmińskiego biskupa Marcina Kromera pochodzi ze zbiorów Janusza Moskala

Popiersie warmińskiego biskupa Marcina Kromera pochodzi ze zbiorów Janusza Moskala

Autor zdjęcia: arch. CSE Światowid

Wykonane z wapienia gotlandzkiego popiersie biskupa warmińskiego Marcina Kromera (XVI wiek), to kolejny cenny eksponat, który możemy oglądać w 3D. Popiersie pochodzi z prywatnej kolekcji, zdigitalizowała je Regionalna Pracownia Digitalizacji.

Na stronie cyfrowewm.pl można już oglądać drugi ze scyfryzowanych przez Regionalną Pracownię Digitalizacji obiektów w ramach cyklu „STARocie? Skarby z prywatnych kolekcji”. To popiersie warmińskiego biskupa Marcina Kromera ze zbiorów Janusza Moskala. Oryginał obecnie znajduje się w Muzeum Ziemi Braniewskiej.

Cykl zainaugurowany został prezentacją „Porwania Europy” ze zbiorów lokalnego kolekcjonera Edwarda Parzycha, który zebrał największą w Polsce i drugą co do wielkości na świecie kolekcję ceramiki z powstałej w 1905 roku Kadyńskiej Wytwórni Majoliki.

— Zaplanowaliśmy, że kolejne zdigitalizowane obiekty będą pochodzić ze zbiorów regionalnych kolekcjonerów – teraz prezentujemy popiersie biskupa Marcina Kromera, którego właścicielem jest Janusz Moskal z Braniewa, po następne wybieramy się w podróż do Fromborka — mówi Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

Janusz Moskal, jako aktywny pasjonat historii Braniewa i jego okolic jest członkiem Stowarzyszenia Historyczno – Poszukiwawczego Denar w Elblągu oraz Towarzystwa Miłośników Braniewa, które w roku 2016 utworzyło Muzeum Ziemi Braniewskiej, funkcjonujące obecnie w pomieszczeniach Collegium Hosianum.

Część prezentowanych tam eksponatów pochodzi właśnie z bogatej kolekcji pana Moskala. Jednak zdecydowaną większość odnalezionych przez niego obiektów, w tym pamiątek po przedwojennych mieszkańcach i pozostałości po zbrojnych konfliktach mających miejsce na tych terenach – przedmiotów codziennego użytku i militariów z różnych epok - zobaczyć można w jednej z baszt braniewskiego amfiteatru.

Obiektem zdecydowanie wyróżniającym się na tle tej różnorodnej kolekcji jest wykonane z wapienia gotlandzkiego popiersie. Niewiele wiadomo o jego pierwotnej lokalizacji, jego fundatorze ani twórcy. Datowane na XVI w. przedstawia najprawdopodobniej zasłużonego dla Warmii biskupa Marcina Kromera.

— Chcemy promować nie tylko przedmioty zgromadzone i zarządzane przez instytucje muzealne, ale pokazać, że prywatni kolekcjonerzy mają często naprawdę ciekawe zbiory o charakterze zabytkowym, gromadzą je i opiekują się nimi bo jest to ich pasja. Zapraszamy do Regionalnej Pracowni Digitalizacji tych, którzy posiadają wyjątkowe obiekty, taką pasję warto wspierać oraz promować — dodaje Urszula Jatkowska.

Zdigitalizowane popiersie biskupa Marcina Kromera można oglądać pod linkiem: w linku

Na stronie cyfrowewm.pl znajduje się także ponad 400 innych zabytkowych obiektów z terenu naszego województwa i regionu.
Informacja CSE Światowid

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB