Piątek, 5 czerwca 2020. Imieniny Bonifacego, Kiry, Waltera

Puszczasz psa luzem? Za niedopilnowanie będą surowsze kary

2018-05-18 13:31:43 (ost. akt: 2018-05-18 13:36:34)

Nawet do 5 tysięcy złotych grzywny zapłaci właściciel psa, który zaatakuje inną osobę lub inne zwierzę. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie wprowadzające surowe kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt. Projekt został przyjęty przez rząd i teraz czeka na prace parlamentarne.

Jak mówi komisarz Krzysztof Nowacki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, funkcjonariusze często otrzymują sygnały o puszczanych luzem psach.
— Bażantarnia, Park Kajki to miejsca, z których tych sygnałów jest najwięcej — mówi. — W miejscowości Rejsyty (gm. Rychliki) nagminnie luzem biegają psy, a ich opiekunowie nie sprawują należytej opieki nad zwierzętami, co powoduje zagrożenie dla najmłodszych mieszkańców miejscowości. Kontrolowanie tej sytuacji to jeden z priorytetów dzielnicowego tamtego rewiru — dodaje.

Sygnały o puszczaniu psów luzem docierają do policjantów również z Młynar, w szczególności z rejonu ulicy Dworcowej oraz z Młynarskiej Woli i Płonnego (gmina Młynary). Podobne sygnały funkcjonariusze odbierają również z innych wsi powiatu elbląskiego.

Przypomnijmy, że do niebezpiecznego pogryzienia przez psa doszło w Elblągu w kwietniu ubiegłego roku na ulicy Brzozowej w Elblągu. Pies, który wybiegł z klatki, ugryzł w udo 21-letnią, ciężarną kobietę. Zwierzę uciekło, a policjanci, którzy przyjechali na miejsce, mieli poważne kłopoty, żeby ustalić jego właściciela. Kobieta trafiła na wówczas na obserwację do szpitala.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie wprowadzające surowe kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt. Projekt został przyjęty przez rząd i teraz czeka na prace parlamentarne.

Osoby, które nie zachowują środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, mogą zostać ukarane grzywną tysiąca zł. Obecnie grozi za to grzywna 250 zł.

Jeszcze wyższą karę przewidziano za niedopilnowanie zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. Jeśli właściciel lub opiekun np. groźnego psa trzyma go na nieogrodzonej posesji, pozostawia bez opieki w miejscu publicznym lub puszcza wolno podczas spacerów, co zagraża zdrowiu, a nawet życiu innych ludzi, może zostać ukarany ograniczeniem wolności, a nawet grzywną do 5000 zł.

Nowy przepis ma objąć wszystkie zwierzęta, które niewłaściwie trzymane, swoim zachowaniem stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia człowieka, bez względu na to, czy znajdują się w jakimkolwiek wykazie (np. groźnych ras).

Projekt zwiększa też katalog możliwych kar dla osoby, która przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne. Oprócz grzywny do 1000 zł grozić będzie za to wykroczenie również m.in. kara ograniczenia wolności. Wzrośnie też kara grzywny za szczucie psem (do 5000 zł zamiast do 1000 zł), a także grozić będzie za ten czyn ograniczenie wolności.
dawŹródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. e. #2504308 | 37.47.*.* 18 maj 2018 20:19

  Zapraszam przed basen przy Moniuszki,psy luzem maja tam toalete a jak sie zwroci uwage wlascicielowi to jest awantura.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. aco #2504307 | 88.156.*.* 18 maj 2018 20:18

  a Zatorze w Olsztynie to co, jedna psiarnia nie pilnowanych psów, teraz zgodnie z nowym prawem nawet bez smyczy!!!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. idźcie na Długie #2504077 | 109.241.*.* 18 maj 2018 13:37

  tam będą żniwa mandatowe ;)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz