Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Elbląskie muzeum w nowej odsłonie [zdjęcia]

2018-05-24 13:50:43 (ost. akt: 2018-05-24 14:00:26)
W budynku Gimnazjum odtworzono pałacowe wejście od Bulwaru Zygmunta Augusta

W budynku Gimnazjum odtworzono pałacowe wejście od Bulwaru Zygmunta Augusta

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Kończy się remont budynku dawnego Gimnazjum przy Bulwarze Zygmunta Augusta, w którym obecnie znajduje się elbląskie muzeum.

Prace w budynku przy Bulwarze Zygmunta Augusta ruszyły w kwietniu ubiegłego roku i objęły roboty związane z wymianą wszystkich instalacji, wzmocnieniem konstrukcji budynku, wymianą konstrukcji dachów, stolarki okiennej i drzwiowej i remontem wieżyczki, na której pojawił się zegar. Na budynku skuto także stare tynki i obiekt zyskał nową elewację. Odtworzono również pałacowe wejście od Bulwaru Zygmunta Augusta. Teraz będzie to główne wejście do muzeum od strony rzeki Elbląg z rozległymi schodami. Na budynek od strony rzeki wróciła także zabytkowa tablica z dawnym adresem, Wybrzeżna 11.

— W przyszłości chcielibyśmy także od tej strony zrobić iluminację obiektu, by budynek ładnie wyróżniał się na tle linii brzegowej rzeki Elbląg — mówi Agnieszka Sławińska, kierownik działu projektów w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.

Lifting przeszły także sale wewnątrz budynku. Muzealnicy przewidują, że w czerwcu przejdą już procedury związane z odbiorem obiektu i wówczas przystąpią do budowy nowych ekspozycji. Te zapowiadają się imponująco. W wyremontowanym budynku Gimnazjum będzie można obejrzeć dwie ekspozycje w całkiem nowej odsłonie.

— Pierwsza wystawa będzie związana z historią regionu i znajdzie się na niej zabudowa scenograficzna. Postaramy się także odtworzyć wnętrze chaty żuławskiej wraz z fragmentem dziedzińca. Drugą główną wystawą będzie ekspozycja dotycząca historii Elbląga. W budynku Gimnazjum znajdą się także dwie instalacje multimedialne, za pomocą których będziemy mogli przenieść się do dawnych czasów i zobaczyć, jak nasze miasto wyglądało w przeszłości — opowiada Agnieszka Sławińska. — Jedna z nich umożliwi m.in. podróż po elbląskiej starówce samochodem Komnicka z 1910 r. A dzięki drugiej instalacji widz odbędzie podróż po wirtualnej galerii, w której znajdzie obiekty dotąd nieprezentowane na wystawach. Będzie to możliwe dzięki aplikacji z wymienną zawartością, za pomocą której można te obiekty zmieniać, dodawać nowe, a nawet oglądać artefakty, których na co dzień w Elblągu nie ma. Ponadto w wyremontowanych piwnicach Gimnazjum znajdzie się zupełnie nowa wystawa, na której pokażemy detal architektoniczny nieistniejącego już elbląskiego zamku krzyżackiego.

Remont objął także prace wykończeniowe w skrzydle południowym budynku Podzamcza, gdzie muzealnicy będą chcieli stworzyć interaktywną wystawę archeologiczną. Znajdzie się tu zabudowa scenograficzna w formie wykopalisk, gdzie będzie można wręcz dotknąć zabytku, poczuć się jak odkrywca-archeolog i poznać tajniki tego zawodu. W tej części powstanie także tzw. escape room, klimatem nawiązujący do czasów PRL-u. Tworzenie nowych ekspozycji zajmie muzealnikom całe lato. Otwarcie zmodernizowanego budynku Gimnazjum planowane jest na jesień tego roku. Całość prac remontowych i związanych z wyposażeniem ekspozycji kosztowała ponad 12 mln zł, w tym ponad 8 mln zł pochodziło z unijnego dofinansowania.

Więcej o historii budynku Gimnazjum w piątkowym wydaniu Dziennika Elbląskiego
as


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB