środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Człowiek i las. Niezwykła wystawa w muzeum

2018-05-30 14:42:15 (ost. akt: 2018-05-30 14:46:26)
Wystawa "Las drewno człowiek" w Elbląskim muzeum

Wystawa "Las drewno człowiek" w Elbląskim muzeum

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Historia lasu wykracza poza ludzką pamięć, a jego korzenie sięgają dużo głębiej, niż potrafimy to sobie wyobrazić. Las i człowiek związani są od dawna, a teraz dzieje tego związku możemy poznawać w elbląskim muzeum na plenerowej wystawie.

W środę (30.05) w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu otwarto niecodzienną wystawę plenerową pt. "Las-drewno-człowiek", która powstała we współpracy z Nadleśnictwem Elbląg. Kreatywne, edukacyjne eksponaty pokazują nam historię związku człowieka z lasem, który nie zawsze był pełen zrozumienia i empatii. Obejrzymy na wystawie m.in. narzędzia zebrane przez Mariusza Potocznego, nadleśniczego Nadleśnictwa Elbląg: siewniki, które wykorzystywane są w szkółkach leśnych, czy kosztury pomocne przy wysadzaniu sadzonek.

— Narzędzia kilka lat "spędziły" w domu nadleśniczego. Doszliśmy jednak do wniosku, że trzeba z nimi zrobić jakiś porządek. Wyczyściliśmy, pomalowaliśmy i trafiły na rok, na wystawę do muzeum w Tolkmicku. Teraz przywędrowały do Elbląga — mówi Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg.

Wystawa pokazuje też, jak dawniej wyglądała praca w lesie.
— Na przestrzeni czasu zmieniał się sposób pozyskiwania drewna przez człowieka. Dawniej lasy dewastowano, wycinano drzewa i pozostawiano miejsce wycinki samemu sobie, licząc, że może za 100 czy 200 lat będzie znów rósł tam las. Wycinało się lasy również pod pola uprawne. Dzisiaj wykorzystujemy drewno z lasu, ale w miejsce wyciętych drzew sadzimy nowe. Naukowcy i praktycy leśnicy wypracowali nowoczesne metody gospodarowania lasem, których celem jest zachowanie istnienia lasu dla kolejnych pokoleń przy jednoczesnym godzeniu potrzeb społecznych np. rekreacji i turystyki. Ochroną zostały objęte roślin i zwierząt, tworzone są rezerwaty czy strefy ochronne wokół gniazd ptasich i gospodarczych — podkreśla Jan Piotrowski.Na wystawie obejrzymy również budki dla ptaków z zagadkami, czy interaktywną grę-klocki. Możemy też przyjrzeć się przekrojowi starego drzewa i "przeczytać" na nim historię jego i ludzkości.

Wystawa jest początkiem większego, leśnego cyklu wystawienniczego, który przygotowuje Nadleśnictwo Elbląg.
— Jeszcze w tym roku powstanie tzw. oś czasu. Chcemy na niej pokazać, jak człowiek na przestrzeni dziejów wykorzystywał las i drewno. W oparciu o poszczególne epoki, chcemy tworzyć cykliczne wydarzenia. Być może związane będą one z konkretnymi przedmiotami codziennego użytku. Może wystrugamy łódkę z drewna? — zapowiada Jan Piotrowski.
Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia muzeum, aż do jesieni.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Polak #2511128 | 188.146.*.* 31 maj 2018 21:30

    http://petycja.eu/petycja-o-wpisanie-kon stytucji-ojcostwa-jako-wartosci-chronion ej/

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz