Czwartek, 23 maja 2019. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

W Elblągu będzie pierwsza ławka dla matek karmiących

2018-06-04 16:28:13 (ost. akt: 2018-06-04 15:35:49)
Akcja "Cyce na ulice", która promuje karmienie piersią. 2016 rok, Park Planty

Akcja "Cyce na ulice", która promuje karmienie piersią. 2016 rok, Park Planty

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Z siedziskiem do karmienia, wygodnym przewijakiem i daszkiem. Tak będzie wyglądała ławka zaprojektowana przede wszystkim z myślą o matkach karmiących. Ma im ułatwić funkcjonowanie w przestrzeni publicznej i już w czerwcu pojawi się w Parku Kajki w Elblągu.

Z inicjatywą stworzenia w Elblągu dwóch ławek dla matek karmiących wyszedł radny Wojciech Rudnicki (SLD). Jak mówi na ten pomysł wpadł jeszcze w 2016 roku, kiedy podczas obchodów Światowego Tygodnia Karmienia Piersią, w chorwackim mieście Hum stanęła pierwsza tego typu ławka.

— Kobiety nie muszą się wstydzić tego, że karmią piersią. Niezależnie od miejsca i czasu powinny mieć możliwość, aby wygodnie nakarmić czy przewinąć dziecko, chociażby podczas spaceru w parku. Z takiej ławki mogli też korzystać nie tyko matki, ale też ojcowie czy inne osoby będące z dzieckiem na spacerze. Bardzo spodobał mi się ten pomysł i zawnioskowałem do władz miasta o stworzenie w Elblągu podobnych miejsc — mówi radny Rudnicki.

W budżecie jednak nie było na taką inicjatywę pieniędzy. Radny Rudnicki ponowił zatem wniosek w kolejnym roku i tym razem w kasie miasta udało się zabezpieczyć 3 tysiące złotych, które na razie wystarczą na zakup i montaż jednej takiej ławki.
— Ale od czegoś trzeba zacząć — nie zraża się radny Rudnicki. — Kiedy tylko pojawiło się zielone światło w tej kwestii, od razu zapytałem elblążan na swoim profilu na facebooku, w którym miejscu taka ławka mogłaby powstać. Odezwało się do mnie ponad sto osób i padło wiele propozycji, ale najwięcej wskazań dotyczyło Parku Kajki. To tam ławka pojawi się jeszcze w czerwcu — dodaje radny.

Drewniana ławka o konstrukcji stalowej będzie miała wygodne siedzisko oraz wbudowany przewijak. Nad nią usytuowany zostanie daszek, który umożliwi opiekunom dziecka karmienie i przewinięcie malucha podczas deszczu czy intensywnego słońca. Ławeczka stanie na utwardzonym podłożu z kafli tak, by bezpiecznie można było do niej dojechać np. wózkiem.

— Powstanie takiej ławeczki będzie także dobrą okazją, do nagłaśniania przez samorząd zalet naturalnego karmienia piersią, co jest jednym z elementów promocji zdrowia. O tworzenie podobnych miejsc w Elblągu występowano już we wcześniejszych kadencjach. Cieszę się, że udało mi się doprowadzić tę inicjatywę do końca. W każdym roku będę występował do władz miasta o zabezpieczenie pieniędzy na kolejne takie ławki. Chciałbym, aby pojawiły się w każdym parku w Elblągu — mówi radny.

Matki, które chcą nakarmić swoje dzieci w przestrzeni publicznej niejednokrotnie borykają się z problemami. Znane są przypadki, gdy były wypraszane z galerii handlowych czy restauracji. Dlatego od kilku lat w Polsce głośno jest o akcji "Karmiące cyce na ulice", która odbywa się także w Elblągu. Celem tych działań jest przypomnienie, że karmienie piersią to rzecz całkowicie naturalna, dlatego warto je promować. Bo mleko matki to fenomen natury, unikalna substancja, której nie da się podrobić.

— Przy tym ma wiele korzyści zdrowotnych nie tylko dla dziecka, które rzadziej chorują, ale też dla matki. Statystyki pokazują, że kobiety karmiące rzadziej zapadają na raka piersi i jajnika i na osteoporozę. Poza tym karmienie naturalne nie wymaga dystrybucji, jest tańsze. Matka, która karmi, szybciej dochodzi do siebie w połogu — mówiła w ubiegłym roku podczas akcji Elżbieta Winiarczyk, doradczyni laktacyjna.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pani Kuśmider #2513889 | 91.228.*.* 5 cze 2018 15:22

  Bardzo dobra inicjatywa Pana Radnego, gratuluję !!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. RiGCZ #2513624 | 145.237.*.* 5 cze 2018 08:10

  A ławka dla ojca, singla, singielki, osób trans oraz genderfluid to gdzie? Żądamy równouprawnienia, jesteśmy dyskryminowani!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Uhh #2513551 | 188.146.*.* 5 cze 2018 05:38

  Debilizm. Zachodnie glupoty. To juz na normalnej lawce nie da Się nakarmic dziecka piersią?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz