Poniedziałek, 27 maja 2019. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Elbląg na Kongresie Przyszłości [zdjęcia]

2018-06-07 23:00:00 (ost. akt: 2018-06-07 23:05:03)

W czwartek rozpoczął się II Warmińsko-Mazurski Kongres Przyszłości w Olsztynie. Pierwszego dnia nie zabrakło elbląskich akcentów. Zapraszamy na przegląd najważniejszych z nich.

II Warmińsko-Mazurski Kongres Przyszłości to największe wydarzenie nie tylko w regionie, ale również w północno-wschodniej Polsce! Już po raz drugi gromadzimy wybitne osobistości i znanych prelegentów, którzy podzielą się swoim doświadczeniem, przekażą potężną dawkę wiedzy, inspiracji i motywacji. Kongres, którego organizatorem jest Grupa WM, wydawca m.in. "Dziennika Elbląskiego" i "Gazety Olsztyńskiej", potrwa do piątku.

Gościem specjalnym II Kongresu Przyszłości jest Günter Verheugen, w latach 1999–2010 członek Komisji Europejskiej. Objął w niej stanowisko komisarza do spraw rozszerzenia, brał aktywny udział w negocjacjach zakończonych w 2004 r. akcesją do Unii Europejskiej dziesięciu nowych państw członkowskich, w tym Polski.

W trakcie pierwszego dnia Kongresu Przyszłości nie zabrakło również elbląskich akcentów. Oto najważniejsze z nich:

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, o szansach na rozwój miasta

http://m.wm.pl/2018/06/orig/dscn2733-471677.jpg

Gościem II Kongresu Przyszłości w Olsztynie był prezydent Elbląga Witold Wróblewski, który razem z prezydentami Olsztyna, Ełku i Legionowa rozmawiali m.in. o szansach rozwojowych miast w kontekście współpracy europejskiej.

— Powszechnie wiadomo, że rozwijają się te ośrodki, w których jest dobra infrastruktura — mówił prezydent Wróblewski. — W tej chwili kończona jest budowa ekspresowej "siódemki" i jest to duża szansa dla rozwoju Elbląga. Drugą szansą jest kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną i otwarcie polskiego portu na Morze Bałtyckie. Zawsze powtarzam: co to jest za port, do którego nie można dopłynąć, to tak, jakby mieć lotnisko, na którym nie można wylądować. Jak w takiej sytuacji ma się to rozwinąć? Myślę, że port to szansa, która będzie wpływała na dalszy rozwój miasta. Kolejną szansą jest gospodarka oparta na wiedzy, czyli złoty trójkąt (współpraca biznesu, samorządu i jednostki naukowo-badawczej - red). Mamy już 25 milionów złotych z Unii Europejskiej na Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej, które ma kształcić pod potrzeby przedsiębiorców.


Wyróżnienie dla Henryka Falla, kanclerza EUH-E

	http://m.wm.pl/2018/06/orig/dscn2754-471682.jpg

Podczas pierwszego dnia Kongresu Przyszłości marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jedną z nich wyróżniony został Henryk Fall, kanclerz Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w Elblągu.

— Jest mi bardzo miło — przyznał kanclerz EUH-E. — Myślę, że doceniono pracę, którą wykonywałem i wykonuję w uczelni, ale również wcześniejszą pracę społeczną w żeglarstwie. Przez 35 lat byłem komandorem klubu w Krynicy Morskiej, budowałem tam pierwszy port jachtowy. Przez około 30 lat byłem prezesem okręgowego związku żeglarskiego, teraz młodzi koledzy kontynuują tę działalność i cieszę się, że tak świetnie sobie radzą
.

Tytuł Filar Gospodarki 2018 dla firmy Meble Wójcik

http://m.wm.pl/2018/06/orig/dscn2796-471683.jpg

Firma Meble Wójcik Elbląg została wyróżniona przez marszałka Gustawa Marka Brzezina tytułem Filar Gospodarki 2018. Statuetkę odebrała Irena Minkiewicz z zarządu firmy.

— To duże, cenne wyróżnienie dla naszej firmy. Zatrudniamy prawie 1400 pracowników i dalej stawiamy na intensywny rozwój. W tej chwili przystępujemy do nowych inwestycji. Przymierzamy się do budowy centrum logistycznego, a to na pewno oznacza nowe miejsca pracy w Elblągu. Jestem pierwszy raz na Kongresie Przyszłości i jestem pod bardzo dużym wrażeniem — powiedziała nam.


Lider Innowacji dla OPEGIEKA Elbląg

http://m.wm.pl/2018/06/orig/dscn2834-471684.jpg

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin wręczył również wyróżnienie dla Liderów Innowacji. Tym tytułem została wyróżniona elbląska OPEGIEKA.

— Każda firma, a szczególnie firma innowacyjna, to jest gra zespołowa. Siła firmy tkwi w ludziach. U nas jest to grono młodych inżynierów, którzy pod wodzą pierwszego wiceprezesa Adama Augustynowicza wdrażają te innowacje od 30 lat — powiedział nam Florian Romanowski, prezes OPEGIEKA (na zdjęciu drugi z lewej). — Potrafiliśmy, dzięki umiejętnościom naszych pracowników, zbudować firmę na poziomie europejskim. Dzisiaj w zakresie skaningu laserowego jesteśmy liderem europejskim, nikt takiego skanera dwufazowego nie posiada. Posiadamy dwa samoloty, drony, nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe. To jest coś o czym nie śmieliśmy marzyć jeszcze 30 lat. Dzięki inwencji pracowników, a także dostępności środków unijnych, mogliśmy te marzenia zrealizować.


Stanowisko OPEGIEKA

http://m.wm.pl/2018/06/orig/dscn2746-471685.jpg

Swoje stanowisko na Kongresie Przyszłości ma OPEGIEKA. Tutaj nie tylko można dowiedzieć się, czym zajmuje się firma, ale również obejrzeć okazałego drona.


Na kongresie o Elbląskim Parku Technologicznym

http://m.wm.pl/2018/06/orig/ept-471686.jpg
Zdjęcie archiwalne: pierwszy z prawej Marcin Bukowski

W części poświęconej technologiom i rozwiązaniom przyszłości dyskutowano m.in. o parkach technologicznych. Wśród gości zaproszonych do dyskusji był m.in. Marcin Bukowski, dyrektor Elbląskiego Parku Technologicznego.

— Elbląski Park Technologiczny jest najstarszy w województwie, funkcjonuje od 2011 roku. To prawie 3000 metrów kwadratowych powierzchni, które udostępniamy dla przedsiębiorców, przede wszystkim dla tych, którzy rozwijają swoją działalność — mówił. — To jest działający prężnie i rozwijający swoją ofertę inkubator przedsiębiorczości, w pełni wyposażone sale spotkań biznesowych. To również zaplecze laboratoryjne, w których można prowadzić badania nad swoim produktem. Jako jedni z nielicznych posiadamy akredytowane laboratorium zaawansowanych analiz środowiskowych oraz posiadamy akredytację ministerstwa w zakresie obronności.


W piątek (8.06) drugi dzień Kongresu Przyszłości - więcej o wydarzeniu można znaleźć tutaj

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB