Sobota, 24 sierpnia 2019. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

Nowy sąd, nowa jakość pracy

2018-06-08 14:07:17 (ost. akt: 2018-06-08 14:12:24)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Ponad cztery lata trwały prace związane z budową nowego sądu przy ul. Płk. Dąbka. To jeden z najwyższych i najbardziej nowoczesnych budynków Temidy w kraju. W piątek (8.06) z udziałem wiceministra sprawiedliwości dokonano otwarcia budynku.

Nowy budynek sądowy przy ul. Płk. Dąbka 21 w Elblągu przekazano do użytku już grudniu 2017 r. Od tego czasu trwały czynności związane z doposażaniem obiektu i przeprowadzką poszczególnych komórek organizacyjnych obu sądów: okręgowego i rejonowego, których wydziały działały do tej pory w kilku budynkach w mieście. Tę skomplikowaną logistycznie operację udało się przeprowadzić dość sprawnie i już w kwietniu br. odbyły się tu pierwsze rozprawy.

W piątek (8.06) do Elbląga przyjechał m.in. wiceminister sprawiedliwości, sędzia Łukasz Piebiak, na uroczyste otwarcie gmachu.

— Rozmach, z jakim zbudowano nową siedzibę sądów rejonowego i okręgowego w Elblągu świadczy o tym, że mamy tutaj zmianę jakościową i tak być powinno. To jest dowód na to, że niezależnie od tego, kto sprawuje władzę państwową, kto aktualnie wygrywa wybory, nieustanną troską każdej władzy musi być to, żeby budynki sądowe świadczyły o poważnym traktowaniu obywateli. Nie poprzestaniemy w wysiłkach, by takimi warunkami jak w Elblągu w przyszłości mógł się szczycić każdy sąd w Polsce. Nie dla sędziów, referendarzy i asystentów, ale dla tych, dla których istniejemy, jako wymiar sprawiedliwości — mówił wiceminister Piebiak.

Budowa nowej siedziby mieszczącej elbląskie sądy została w całości sfinansowana z budżetu państwa. Całkowity koszt inwestycji to ponad 58 mln zł, z czego ponad 52 mln zł przeznaczono na same prace budowlane. Nowy budynek ma 46 metrów wysokości i 11 pięter, choć ostatnie ma przeznaczenie wyłącznie techniczne. Są w nim 343 pomieszczenia i jest miejscem zatrudnienia dla łącznie około 260 osób, w tym około 75 pracowników Sądu Okręgowego i około 185 pracowników Sądu Rejonowego. W budynku mieszczą się w nim m.in. wydziały: cywilny, ksiąg wieczystych, rodzinny i nieletnich oraz pracy i ubezpieczeń społecznych.

Bezpośrednio przy budynku znajduje się także 50 miejsc parkingowych, w tym dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych i pięć miejsc przy kondygnacji podziemnej, przeznaczonych dla pojazdów służbowych i konwojów, gdyby zaszła konieczność doprowadzenia osób osadzonych. Ponadto władze Elbląga przygotowały dodatkowe parkingi na kilkadziesiąt miejsc w pobliżu przedszkola przy ul. Karowej i wzdłuż ul. Płk. Dąbka, przy Szkole Podstawowej nr 19.

Długo mówiło się o trafności lokalizacji tego kolosa w centrum miasta. Od początku na jego powstanie w tym miejscu nie zgadzali się okoliczni mieszkańcy, wspierani przez zarząd spółdzielni mieszkaniowej Sielanka. Obawiali się, że sąsiedztwo okazałego wieżowca znacznie pogorszy ich warunki życia.
 I mimo ich odwołań do prezydenta Elbląga, wojewody warmińsko-mazurskiego i skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, zezwolenie na budowę sądu zostało utrzymane w mocy.

— Jestem przekonany, że nowe, lepsze warunki pracy będą owocować jeszcze lepszą i wyższą jakością orzecznictwa i sprawnością toczących się tu postępowań — mówił sędzia Piotr Żywicki, prezes Sądu Okręgowego w Elblągu.

A co z zabytkowym budynkiem sądu przy Placu Konstytucji? Ten nadal będzie siedzibą prezesa Sądu Okręgowego oraz będzie mieścił pion karny obu instancji.
as

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nas #2516066 | 77.254.*.* 9 cze 2018 13:00

    Wiadomo 'dobra zmiana'. Żenujący spektakl. Efekt skłócone środowisko, zero autorytetu prezesa. do tego sędziowie nie zostali zaproszeni

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. czytelnik #2515604 | 178.36.*.* 8 cze 2018 16:20

    Zdjęcia są bardzo znaczące, dlaczego nie zaproszono sędziów, poprzedniej Pani Dyrektor oraz osób które realizowały to zadanie budowlane

    ! - + odpowiedz na ten komentarz