Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

O Elblągu po angielsku dla gości z Islandii. Niezwykła lekcja w "dziewiętnastce"

2018-06-11 13:38:44 (ost. akt: 2018-06-11 13:41:03)
Lekcja pokazowa w SP nr 19 dla gości z Islandii

Lekcja pokazowa w SP nr 19 dla gości z Islandii

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Nauczyciele oraz dyrektorzy szkół z Islandii przyglądali się w poniedziałek (11.06) pokazowej, anglojęzycznej, lekcji historii Elbląga w Szkole Podstawowej nr 19. Oprócz uczniów klasy 7b w lekcji wzięły też udział roboty edukacyjne Photon.

Szkoła Podstawowa nr 19 w Elblągu miała w poniedziałek niecodziennych gości: nauczycieli oraz dyrektorów szkół z Islandii. Odbyła się dla niech specjalna, anglojęzyczna lekcja pokazowa. „Dziewiętnastka” jest bowiem jedyną publiczną, dwujęzyczną szkołą w regionie.

— Naszych gości bardzo ta dwujęzyczność zaciekawiła. Oprócz niej wykorzystujemy na lekcjach również roboty, postanowiliśmy te dwie rzeczy połączyć i zrobić dla ich zajęcia z robotami po angielsku. Roboty są wykorzystywane codziennie, na wszystkich lekcjach, nawet na religii. To jest dobre narzędzie do przekazywania dzieciom nowoczesnymi metodami informacji — mówi Edward Pietrulewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 w Elblągu.

Konstruktorami robota Photon, wykorzystywanego w SP 19, są studenci Politechniki Białostockiej. Photon to niewielki robot, który za pomocą aplikacji mobilnej pomaga dzieciom w nauce programowania. Jest on interaktywnym robotem edukacyjnym, który poprzez aplikację oraz powiązane z nią doświadczenia i eksperymenty wprowadza dzieci w świat nowych technologii. Photon to pierwszy na świecie robot, który "rozwija się razem z dzieckiem", poprzez zabawę i rywalizację pomaga najmłodszym także w nauce logicznego myślenia.

— Nauczamy robotyki od klasy pierwszej, uczniowie sterują robotami na ekranach monitorów oraz na tabletach. Wykorzystujemy ten sprzęt do nauki geografii, historii, plastyki, muzyki, czy przyrody — wyjaśnia Ewelina Bagdziun, wicedyrektor szkoły.

W pokazowej lekcji wzięli udział uczniowie klasa VIIb, a poprowadziła ją Magdalena Hoppe, która na co dzień uczy w SP 19 języka angielskiego.
— Lekcja będzie o Elblągu, a konkretnie o naszym Starym Mieście, nie zabraknie oczywiście legendy o Piekarczyku. Dzieci poćwiczą angielskie słownictwo, a goście poznają historię naszego miasta — mówi Magdalena Hoppe.

Jak podkreśla Magdalena Hoppe porozumiewanie się w języku angielskim jest niezbędne dla współczesnego mieszkańca Europy.
— Im szybciej zaczniemy uczyć się języka angielskiego, tym większą szansę mamy szansę powodzenia. Zaryzykuję stwierdzenia, że obecnie język angielski, przestał już być językiem obcym — mówi nauczycielka.

Podobnie sądzą biorący udział w pokazowej lekcji uczniowie.
— Trzeba znać angielski. Często na lekcji oglądamy też programy geograficzne, czytamy po angielsku. Możemy się wiele nauczyć. Jeśli ktoś chce mieszkać w Anglii albo tam pracować, to wtedy się na pewno ta wiedza mu się przyda — mówią zgodnie.

Sukcesy elbląskiej "dziewiętnastki" podkreślił również prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
— Cieszę się, że nie tylko samorząd, ale także szkoły współpracują z placówkami z całej Unii Europejskiej. Spotykamy się w szkole, która odnosi sukcesy, co ma odzwierciedlenie w rankingach i jest nastawiona na innowacyjność — powiedział Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Goście z Islandii zachwyceni byli uczniami "dziewiętnastki".
— Bardzo nam się podobało, to świetny pomysł, że wykorzystuje się roboty do nauki. To bardzo rozwija dzieci, ich wyobraźnię, kreatywność. Bardzo na się podoba sam również Elbląg — mówili tuż po lekcji.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB