Niedziela, 19 maja 2019. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

Rzeczna zwycięża w lokalnym konkursie. Wieś rozsławiły Cyganki

2018-06-13 09:22:24 (ost. akt: 2018-06-13 09:45:32)
Nieformalna Grupa Cyganek to wizytówka sołectwa Rzeczna

Nieformalna Grupa Cyganek to wizytówka sołectwa Rzeczna

Autor zdjęcia: arch. sołectwa Rzeczna

Sołectwo Rzeczna zdobyło najwyższy laur w konkursie "Wieś z inicjatywą". Duży udział w tym sukcesie ma Nieformalna Grupa Cyganek, czyli mieszkanek wsi, które świetnie wykorzystały do promocji sołectwa rozbijających tu tabory Cyganów.

Położone pomiędzy Wysoczyzną Elbląską a Kanałem Elbląskim sołectwo Rzeczna składa się z dwóch miejscowości: Rzecznej oraz Łącznej. Liczy 410 mieszkańców i aż 74 z tych osób nie ukończyło jeszcze 18. roku życia.

— Dlaczego młodzi ludzie stąd nie uciekają? Ponieważ u nas mieszka się naprawdę dobrze i Rzeczna pozytywnie się zmieniła w ciągu ostatnich lat — mówi Iwona Raszkiewicz, która w ubiegłym roku objęła stanowisko sołtysa Rzecznej. — Młodzi ludzie bardzo angażują się w życie miejscowości, trzeba też umieć ich do tego zachęcić. Moim sposobem jest zasada coś za coś. Mówię im: dajcie coś od siebie, a zyskacie także coś na tym.

Stadnina koni, Środowiskowy Dom Samopomocy, kaplica kościelna, świetlica wiejska oraz dwa sklepy, to sporo, jak na tak małą wieś. Drugie miejsce w konkursie (pierwszego w tym roku nie przyznano) Rzeczna otrzymała jednak za organizację i udział w lokalnych wydarzeniach.

— Przyznana została za organizację wielu ubiegłorocznych inicjatyw: Dni Rodziny, udział w konkursie „Aktywna, piękna i czysta wieś 2017 r.”, organizację pleneru rzeźbiarskiego „Końskie Lato Rzeczna 2017”, budowę nowego krzyża, budowę kapliczki w miejscowości Łączna, udział w gminnym festynie sołectw i w Dożynkach Powiatowych. Zorganizowano również wiele imprez integracyjnych dla mieszkańców wsi, uczestniczyli oni też w VI Pikniku Organizacji Pozarządowych Powiatu Elbląskiego oraz XIII Zlocie Miłośników Aniołów w Aniołowie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Nieformalna Grupa Cyganek z Rzecznej, za zaangażowanie i energię motywującą mieszkańców do działania — mówi Marek Murdzia, rzecznik prasowy Starosty Elbląskiego, który jest organizatorem konkursu.

Rzeczna - kapliczka wiejska

Nieformalna Grupa Cyganek z Rzecznej to inicjatywa mieszkanek Rzecznej.
— Dawniej, w pobliskim lesie, tuż za torami rozbijali obóz Cyganie. Przybywali tutaj całymi taborami na miesiąc albo i dłużej. Ten las nazywamy do dzisiaj cygańskim. Stąd właśnie wywodzi się nazwa Nieformalna Grupa Cyganek. Panie występują na okolicznych festynach i imprezach, promując nasze sołectwo. Są bardzo uzdolnione, robią też świetne rękodzieło — mówi Iwona Raszkiewicz.

Nagrodę, czyli 5 tysięcy złotych sołectwo planuje przeznaczyć na budowę wiaty w Rzecznej. Kto chciałby odwiedzić wieś trafi tam trasą S7 skręcając na węźle Pasłęk Południe.

Trzecie miejsce w konkursie "Wieś z inicjatywą" zajęły wieś Żurawiec (gmina Markusy) oraz wieś Grądki (Godkowo). Wsie zdobyły po 3 tys. zł. Wyróżnienia oraz nagrody w wysokości tysiąca złotych zdobyły: Suchacz, Godkowo, Krupin-Kiersity, Kraskowo, Karszewo, Myślęcin, Krosno.
daw
Wręczenie nagrody wsi Rzeczna

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. monia #2534990 | 79.184.*.* 12 lip 2018 12:06

    Tak trzymać, naprawdę, dobrze zorganizowana impreza https://kreatorzyimprez.pl/atrakcje-dla- dzieci/ polecam

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Włodek Zamłyński Elbląg. #2521501 | 79.190.*.* 19 cze 2018 07:35

    Drodzy państwo ,mieszkańcy powiatu Rzecznej- Krosna i okolic, byłem widziałem jakie zmiwny zaszły w Rzecznej, brawo dla mieszkańców w/w wsi, macie Wspaniałego mądrego gospodarza powiatu STAROSTĘ ELBLASKIEGO PANA MACIEJA ROMANOWSKIEGO który umie docenić Wasze wysiłki w popularyzowaniu kultury w sołectwach BRAWO TAK TRZYMAĆ

    ! - + odpowiedz na ten komentarz