Sobota, 24 sierpnia 2019. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

Kino w Elblągu. Historie znane i nieznane

2018-06-13 13:52:16 (ost. akt: 2018-06-14 13:07:20)
Kino Syrena w 2000 roku

Kino Syrena w 2000 roku

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Dzięki zaangażowaniu widzów, firm oraz instytucji z Elbląga i Braniewa, kino Światowid zebrało pieniądze na wydanie książki o elbląskich kinach. Publikacja zawiera m.in. opowieści z tzw. zaplecza kina, a także mnóstwo archiwalnych, dotąd nie publikowanych zdjęć.

Zbiórka na wydanie książki "Projekcje. Znane i nieznane historie o kinach w Elblągu" została zorganizowana na portalu wspieram.to w ubiegłym roku i była pierwszą akcja crowdfundingową przeprowadzona przez kino Światowid.

— W ubiegłym roku obchodziliśmy 55. urodziny. Za nami ponad pół wieku historii, wspomnień, anegdot, zdjęć. Nie chcieliśmy, żeby minęły wraz z czasem. Uświadomiliśmy sobie, że teraz jest ostatni moment, żeby dotrzeć do pierwszych widzów i pierwszych pracowników elbląskiego kina. Doszukać się do najciekawszych historii, utrwalić je w formie książki i tym samym zachować dla potomnych. Tak narodził się pomysł powstania tej publikacji — mówi Natalia Piotrowska, kierownik kina Światowid.

Dzięki ofiarności osób prywatnych i firm udało się zebrać ponad 16 tys. zł, które pozwoliły na opublikowanie 500 sztuk książki. Publikacja opowiada nie tylko o Światowidzie, ale także o innych kinach, które działały w Elblągu. A w latach 60. XX wieku było ich w naszym mieście nawet siedem jednocześnie! W książce pokazano historię elbląskich kin w zmieniających się okolicznościach: politycznych, ustrojowych, gospodarczych, itp.

— Na 160 stronach oddaliśmy także głos widzom, obecnym i dawnym pracownikom kina. Światło dzienne ujrzały także opowieści z kuchni kina. Oraz zdjęcia, które do tej pory leżały w archiwach i w domowych szufladach — dodaje Natalia Piotrowska.

Premiera książki „Projekcje. Znane i nieznane historie o kinach w Elblągu” odbędzie się w środę (20.06) o godz. 18. Wstęp wolny.
Obecnie kino Światowid prowadzi 13 tzw. projektów miękkich za ponad 620 tys. zł, dofinansowanych kwotą ponad 0,5 mln zł. W czerwcu zostanie zakończony m.in. projekt Szkoła młodych geniuszy realizowany w partnerstwie z gminami Rychliki, Markusy, Pasłęk i Gmina Gronowo Elbląskie oraz podległymi im szkołami. W projekcie wzięło udział ponad 220 uczniów i ponad 80 nauczycieli, którzy m.in. wzięli udział w zajęciach pozalekcyjnych kształcących umiejętności matematyczne, językowe, ICT oraz w zajęciach pozaszkolnych z kreatywności, innowacyjności. Efektem działań był zorganizowany przez uczestników "Festiwal kreatywności". W projekcie przewidziano również wyjazdy edukacyjne do Warszawy, Katowic i Gdyni.

Pracownikom elbląskiego Światowida udało się także zdobyć dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dwa projekty: "Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur" oraz "Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego".
— Pierwszy obejmuje zdigitalizowanie średniowiecznych eksponatów z ośmiu muzeów w naszego województwa, co pozwoli pokazać ślady tej epoki w naszym regionie jako pewną całość. Drugi projekt ma na celu digitalizację fragmentów unikatowego w skali świata zabytku techniki jakim jest Kanał Elbląski. W jego ramach zostanie wykonana digitalizacja 3D elementów składowych pięciu zespołów pochylni oraz udokumentowanie fragmentów zabytkowego szlaku żeglownego w formie wirtualnego spaceru — mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Wirtualnego Centrum Kultury.

Oba projekty będą kosztowały łącznie ponad 380 tys. zł, w tym ponad 220 tys. zł wynosi dofinansowanie do nich.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB