Niedziela, 21 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Rozbudowa Światowida. Czwarty przetarg i tym razem sukces?

2018-06-13 14:22:36 (ost. akt: 2018-06-13 15:06:17)
Po rozbudowie Światowid znacznie powiększy swoją przestrzeń

Po rozbudowie Światowid znacznie powiększy swoją przestrzeń

Autor zdjęcia: arch. CSE Światowid

CSE Światowid przygotowuje się do ogłoszenia czwartego przetargu związanego z przebudową i rozbudową gmachu. Dotychczas wszystkie oferty znacznie przekraczały kwotę, jaką centrum zamierza przeznaczyć na tę inwestycję. — Procedujemy zwiększenie udziału własnego samorządu województwa, żeby można było wybrać i podpisać umowę z wykonawcą — mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid.

Od wielu lat Światowid stara się zmodernizować swój obiekt, który do użytku został oddany na początku lat 60. XX wieku. Wysiłki pracowników instytucji zostały zwieńczone w 2017 roku, kiedy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego popłynęło ponad 10 mln zł na kompleksową przebudowę i rozbudowę gmachu.

Około 4,4 mln zł "dorzucił" także Urząd Marszałkowski w Olsztynie i wydawałoby się, że nie pozostaje już nic innego, jak ogłaszać przetarg i wybrać firmę, która zajmie się modernizacją budynku Światowida. Niestety, od nowego roku, ogłoszono już trzy konkursy, które jednak trzeba było unieważnić. Powód? Znaczne przekroczenie kwoty, jaką centrum zamierza przeznaczyć na tę inwestycję.

Pierwotnie projekt budowlany miał opiewać na ok. 15,3 mln zł. Jednak teraz ceny za wykonawstwo poszybowały w górę. Dziś ostrożne analizy wskazują, że rozbudowa może kosztować nawet 20 mln zł.

— Musimy zwiększyć koszty inwestycji. Procedujemy zwiększenie udziału własnego samorządu województwa, żeby można było w końcu wybrać i podpisać umowę z wykonawcą. Dostaliśmy zielone światło i myślę, że jeszcze w czerwcu ogłosimy czwarty przetarg na rozbudowę gmachu Światowida — mówi Antoni Czyżyk, dyrektor instytucji.

Dyrekcja Światowida liczy, że czwarty przetarg będzie ostatnim, a rozbudowa gmachu ruszy jeszcze w tym roku. Co ciekawe, w ostatnim przetargu wystartowała firma, która swego czasu od podstaw wznosiła gmach Światowida jeszcze w ubiegłym wieku.

— Są bardzo zainteresowani, by dokończyć dzieła — śmieje się dyrektor Czyżyk. — Wszyscy bowiem wiemy, że ten budynek nie został skończony: nie miał finansowania i został zamknięty tak, jak to widzimy teraz. Pierwotnie miał być wyższy i przypominać wyglądem Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Po rozbudowie Światowid znacznie powiększy swoją przestrzeń. Obiekt zyska przede wszystkim supernowoczesną, trzecią salę kinową, która zapewni widzom najlepszą jakość obrazu i dźwięku. Zostanie ona m.in. wyposażona w łącze satelitarne do transmisji na żywo i łącza internetowe do obsługi konferencji i warsztatów. Nowa sala kinowa będzie także spełniała potrzeby osób niepełnosprawnych i zostanie wyposażona w system autodeskrypcji, czyli usługę skierowaną specjalnie do osób niewidomych i słabowidzących.

Podczas seansów zostaną oni wyposażeni w smartfony bądź tablety, które zapewnią im opis narracyjny filmu. Dzięki nowej sali kinowej przestrzeń Światowida powiększy się o prawie 1900 metrów kwadratowych. Wyposażenie zmodernizowanego obiektu będzie kosztowało dodatkowe 1,5 mln zł.

W budynku zostanie także wykonany kompleksowy remont na już istniejącej powierzchni. Obejmie on m. in. wymianę instalacji sanitarnych, wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych i niskoprądowych. Gmach, tak w środku jak i na zewnątrz, uzyska także całkiem nowe wykończenie.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB