Czwartek, 23 maja 2019. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

W tym ratuszu "zamieszkają" obywatelskie pomysły. Jednak najpierw będzie wielki remont

2018-06-14 12:23:47 (ost. akt: 2018-06-14 14:34:12)
Ratusz w Pasłęku

Ratusz w Pasłęku

Autor zdjęcia: arch. UM w Pasłęku

W pomieszczeniach zabytkowego ratusza, przy ulicy Chrobrego, powstanie Pasłęckie Centrum Integracyjne. Inwestycja tworzona jest z myślą o obywatelskich inicjatywach, które znajdą tutaj swój "dom". Kosztowała niemal pół miliona złotych.

W zabytkowym ratuszu przy ul. Chrobrego powstanie Pasłęckie Centrum Integracyjne. W nim swój "dom" znajdą obywatelskie pomysły, idee i inicjatywy.

— Inwestycja powstaje z myślą o organizacjach pozarządowych i przede wszystkim będzie służyła im, a tym samym również mieszkańcom. Takie centrum jest potrzebne, ponieważ na terenie naszej gminy zarejestrowanych jest aż 60 organizacji pozarządowych. To miejsce będzie dla nich wsparciem — mówi Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka.

Jednak najpierw ratusz (aktualnie pustostan) czeka duży remont. Na potrzeby Pasłęckiego Centrum Integracyjnego przeznaczony zostanie lokal o powierzchni 91,67 m2 Wyposażony zostanie on między innymi w sprzęt multimedialny, komputerowy, RTV, AGD oraz meble.

— Uczestnicy zajęć organizowanych przez Pasłęckie Centrum Integracyjne dysponowali będą wyposażoną w stoły, krzesła i multimedia salą szkoleniowo-konferencyjną, aneksem kuchennym, ,,kącikiem wypoczynkowym”, recepcją, szatnią, zapleczem biurowym i sanitariatami — wylicza burmistrz Śniecikowski.

Inwestycja będzie kosztowała około 475 tys. zł, ponad 380 tys. zł gminie Pasłęk dołożyła do niej Unia Europejska. Plan jest taki, by Pasłęckie Centrum Integracyjne poprowadziła, wyłoniona w konkursie, organizacja pozarządowa.

— Chcielibyśmy, aby w przyszłości w ratuszu znalazła także swoją siedzibę informacja turystyczna. To miejsce ma ku temu potencjał historyczny. Obecnie informacja taka działa w Pasłęku, ale do godz. 16. Tutaj mogłaby być ona czynna do godz. 18 czy 19, ponieważ planujemy, aby Pasłęckie Centrum Integracyjne czynne było do późnych godzin popołudniowych — mówi burmistrz.

Ratusz w Pasłęku jest ozdobą dawnego rynku (obecnie ul. Chrobrego) i symbolem miasta. To budowla, która powstała w 1380 r. Kształt ratusza zmieniał się w ciągu wieków. Stąd też można zauważyć w jego architekturze wpływy zarówno gotyku, jak i renesansu. Wyjątkowy walor ratusza stanowi jego podcień, który powstał w formie otwartego przejścia wzdłuż budynku i oddzielony był od ulicy rynkowej masywnymi trzema filarami. Podcień ratuszowy nakryty został sklepieniem o układzie gwiaździstym, wykonanym w XV w. Żaden z zachowanych ratuszy z tego okresu (w Malborku, Morągu i Ornecie) nie posiada takiego rozwiązania architektonicznego.

Kolejna przebudowa ratusza miała miejsce w 1558 r., kiedy nadano mu nowy, późnorenesansowy szczyt. Podczas II wojny światowej ratusz, podobnie jak całe miasto, został zniszczony aż w 80 procentach. Zniszczeniom uległy także sąsiadujące z ratuszem i połączone z nim budynki miejskie. Po wojnie władze polskie zdecydowały odbudować zabytkowy obiekt, rekonstruując szczyt, zadaszenie i ścianę tylną. Ratusz został oddany do użytku w 1961 r.

Na środkowym filarze umieszczono żeliwną tablicę z napisem w jęz. łacińskim: "Miasto przez Batawów uciekinierów z Holandii – niegdyś przez nich zbudowane było i wzięło imię. Jeślibyś się rozejrzał po świecie stwierdzisz, że w Królestwach niewiele jest mu równych".
W budynku mieściła się uprzednio m.in. Biblioteka Pedagogiczna.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. BEZ SCIEM proszę #2519003 | 37.47.*.* 14 cze 2018 12:53

    Gdyby jeszcze udało się odbudować obie pierzeje Starego Rynku w sposób jak najbardziej nawiązujący do historycznej, utraconej w 1945 roku zabudowy...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz