Wtorek, 13 kwietnia 2021. Imieniny Artemona, Justyny, Przemysławy

Są silne, mądre i do nich należy świat! Elblążanki wyruszyły na kongres

2018-06-15 11:51:20 (ost. akt: 2018-06-15 11:57:14)
Wyjazd na Kongres Kobiet do Łodzi

Wyjazd na Kongres Kobiet do Łodzi

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Ponad sto elblążanek oraz mieszkanek powiatu elbląskiego uczestniczyło w Kongresie Kobiet w Łodzi. W tym roku ma on szczególny charakter, bowiem mija sto lat od uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Aż 110 pań, mieszkanek Elbląga i powiatu uczestniczy w X Kongresie Kobiet w Łodzi. Impreza ma szczególny charakter, odbywa się bowiem w roku, w którym przypada setna rocznica uzyskania przez Polki praw wyborczych. W pierwszym polskim parlamencie po odzyskaniu niepodległości oprócz 442 mężczyzn zasiadło także osiem kobiet.

— Mija sto lat od momentu, kiedy Polki poszły do urn. Teraz naszą rolą jest zachęcać je, by uczestniczyły i startowały w wyborach. Gdy nas będzie więcej w polityce, to będziemy mogły decydować o naszym życiu: o tym, czy mamy rodzić dzieci, czy nie, czy powinnyśmy pracować, czy nie pracować. Chcemy same o sobie decydować. Jesteśmy mądre, wykształcone i dzisiaj świat należy do nas — mówi Jadwiga Król, pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Warmii i Mazurach.

Regina Chabros - Dusza, mieszkanka Młynar, jedna z uczestniczek Kongresu Kobiet w Łodzi podkreśla, że kobiety nie chcą, by politycy narzucali im swoje zdanie.
— Chcemy pokazać naszą solidarność i to, co nas łączy. Chcemy zwrócić uwagę rządzącym, by nie wciskali nas w ramy, w których my nie chcemy być. My same wiemy, czego chcemy i umiemy podjąć dobre decyzje. Jesteśmy odpowiedzialnymi osobami. Niech nikt nie będzie sędzią naszego sumienia. Jeśli popełniamy błędy, to bierzemy je na swoje sumienie — mówi Regina Chabros - Dusza.


Jadwiga Król jest jedną z uczestniczek panelu dyskusyjnego na Kongresie dotyczącego sytuacji osób niepełnosprawnych.
— Dla mnie będzie to najważniejsza część Kongresu. Niepełnosprawni żyją za naprawdę małe pieniądze. Ich sytuacja będzie tematem dyskusji — mówi Jadwiga Król.

Panie zabrały ze sobą niezwykły podarunek: 250 kolorowych poduszek uszytych przez elblążankę Celinę Jankowską, stąd ich nazwa calineczki.
— Poduszeczki to podarunek dla dzieci z Domu Dziecka w Tomaszowie. Trafią również do dziecięcych hospicjów i szpitali — mówi Halina Kalinowska, uczestniczka Kongresu.

Przed wyjazdem panie pożegnał prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
— Umiecie się wspaniale integrować i działać. Serdecznie wam wszystkim tego gratuluję. Życzę, by pobyt na Kongresie zrodził wiele dobrych rzeczy — powiedział Witold Wróblewski.

Kongres Kobiet, to ruch polityczno-społeczny działający na rzecz kobiet. Kongres Kobiet powstał z inicjatywy Magdaleny Środy i Henryki Bochniarz, a impulsem do jego stworzenia były obchody dwudziestolecia transformacji. Pierwszy Kongres Kobiet odbył się w 2009 w Warszawie w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, od tej pory organizowany jest corocznie.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB