Piątek, 22 lutego 2019. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Nasza rozmowa: Metrotest wszędzie jest

2018-06-16 18:00:00 (ost. akt: 2018-06-15 14:37:12)
Bogusław Marciniak, prezes Metrotestu

Bogusław Marciniak, prezes Metrotestu

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Początki nie należały do łatwych, za to dzisiaj ma ponad 700 klientów z całej Polski. O elbląskiej firmie Metrotest rozmawiamy z jej prezesem, Bogusławem Marciniakiem.

— Jaka jest historia firmy Metrotest?

Bogusław Marciniak, prezes Metrotestu. — Metrotest Sp. z o.o. powstała 1 kwietnia 2002 r., jako kontynuacja wieloletniej działalności Zespołu Laboratoriów Alstom Power. To było wtedy duże wyzwanie, bo działalność laboratoryjna wymaga dużego nakładu środków na zakup sprzętu i utrzymanie oraz zatrudnienia kadry pracowników o specyficznej wiedzy i doświadczeniu. Początkowo dzierżawiliśmy od Alstomu całe wyposażenie, jednak po trzech latach udało się nam je wykupić. Kiedy zaczynaliśmy, większość moich przyjaciół z Polski mówiła, że się nam nie uda (śmiech). Zaczynaliśmy w 22 osoby i mieliśmy nieco ponad 30 klientów. Dziś, oprócz naszej siedziby na ul. Stoczniowej 2, od 2012 roku mamy też filię w Elbląskim Parku Technologicznym, kadrę składającą się z 33 pracowników i około 730 klientów z całej Polski.

— Jaka jest zasadnicza działalność firmy?

— Główną dziedziną naszej działalności jest przeprowadzenie kompleksowych badań i ekspertyz materiałowych oraz wzorcowanie przyrządów pomiarowych. Działalność firmy obejmuje laboratorium mechaniczne, które przeprowadza m.in. badania technologiczne, statyczne, dynamiczne i zmęczeniowe, laboratorium metalograficzne, gdzie wykonywane są między innymi badania mikroskopowe, laboratorium wielkości fizycznych oraz laboratorium długości kąta. Najprościej mówiąc, zajmujemy się badaniami materiałów naszych klientów po to, by oni produkowali wyroby właściwej i najwyższej jakości dla użytkownika oraz dbamy o to, aby przyrządy pomiarowe, które stosują podczas procesów wytwarzania były o wymaganej dokładności. Produktem firmy Metrotest jest dokument: certyfikat, sprawozdanie z badań, pozwalające producentom wytwarzającym np. samochody, samoloty czy turbiny, uwiarygodnić te przedmioty pod względem jakości, a także świadectwo wzorcowania potwierdzające dokładności pomiarowe stosowanych przez nich przyrządów. Można powiedzieć, że jesteśmy wsparciem technicznym dla tych firm. Wszystkie należące do naszej spółki laboratoria są także akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji, które potwierdzają nasze kompetencje, zdolności techniczne do realizowania procesów badawczych, wzorcowania czy wykonania pomiarów.

— Podobnie jak przy ul. Stoczniowej serce firmy bije we wspomnianym już Elbląskim Parku Technologicznym.

— Ta filia powstała z myślą o tym, by jeszcze bardziej unowocześnić i zrobić jeszcze wyższej jakości usługi dla naszych klientów. W laboratoriach, które znajdują się w EPT, mamy np. przyrząd do wzorcowania czujników, które posiadamy tylko my oraz Instytut Metrologiczny. Działalność firmy w EPT jest wsparciem laboratoriów Metrotest w nowoczesne wyposażenie pomiarowe i badawcze, ale jednocześnie zwiększające powierzchnie użytkowe, a przez to umożliwiające zwiększenie zatrudnienia pracowników w firmie.

— Co oceniłby Pan jako największy sukces firmy?

— To, że działając w tak specyficznej działalności, nie kurczymy się, tylko rozwijamy i cały czas utrzymujemy wysoki standard jakościowy, a przez to zadowolenie klientów i instytucji, które także nas oceniają. Cały czas utrzymujemy się na rynku na wysokim poziomie, w zwiększonym składzie i z powiększającą się liczbą klientów. A tych ostatnich mamy jak już wspomniałem około 730. To zasługa nie tylko wysokiej jakości naszych usług, ale także działalności marketingowej, którą uprawiamy głównie przez internet. Dzięki temu udało się rozpropagować znak naszej firmy w całej Polsce: "Metrotest wszędzie jest" - tak o nas mówią.

— Jednak nie samą pracą człowiek żyje, a Metrotest przoduje także w działalności społecznej na terenie Elbląga.

— To prawda. Mamy na koncie kilka tytułów mistrza Elbląga zdobytych w Halowej Lidze Piłki Nożnej, wspieraliśmy także spotkania gitarowe dla młodzieży przy szkole muzycznej w Elblągu. Ja sam, prywatnie jestem zapalonym sportowcem, czynnie jeżdżę konno i dla swojej własnej satysfakcji w wieku 60 lat zrobiłem kurs na trenera (śmiech). Poza tym firma Metrotest wpisuje się w ideę tzw. złotego trójkąta, czyli współpracy przedsiębiorców, samorządu oraz uczelni. Dla studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu udostępniamy w firmie zajęcia laboratoryjne, dzięki którym tu na miejscu, w otoczeniu nowoczesnych urządzeń, szlifują swoją wiedzę i teorię zamieniają na praktykę. Poza tym w ostatnich sześciu latach firma zatrudniła sześciu absolwentów z PWSZ

— Jakie są plany firmy na przyszłość?

— Chcemy rozwijać się w kierunku wzorcowań przyrządów pomiarowych jeszcze większym niż mamy do tej pory. Ten rynek trzyma się świetnie i widzę dla niego ciągłe i ogromne perspektywy rozwoju.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB