W Elblągu mogą powstać trzy nowe bloki w ramach programu Mieszkanie Plus

2018-06-19 10:37:06(ost. akt: 2018-06-19 10:47:37)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Na ul. Obrońców Pokoju mogą powstać trzy nowe bloki mieszkalne wybudowane w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus". Na inwestycję potrzeba jedynie zgody radnych.
W grudniu 2016 roku prezydent Elbląga Witold Wróblewski podpisał w Warszawie list intencyjny w sprawie przystąpienia do rządowego programu „Mieszkanie plus”.

Początkowo, pod budowę tych mieszkań Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, który jest operatorem rządowego programu, wybrał działki przy ulicy Mielczarskiego oraz Malborskiej. Jednak po analizie zakresu prac i kosztów uznano, że budowa budynków mieszkalnych na tej lokalizacji wymaga poniesienia zbyt dużych nakładów finansowych, ze względu m.in. na słabą nośność gruntu i konieczność przełożenia kolidujących sieci oraz wykonania przyłączy. W związku z tym miasto zaproponowało tańszą lokalizację przy ul. Obrońców Pokoju, a BGK Nieruchomości przystało na tę propozycję.

Zaproponowana przez miasto działka ma 2,3 ha, położona jest w pobliżu dawnej bursy szkolnej, która została przebudowana na mieszkania komunalne. Mogą tu powstać trzy czteropiętrowe budynki, w każdym po 32 mieszkania, łącznie 96 lokali. Miasto ma już koncepcję zagospodarowania tego terenu. Podczas najbliższej sesji, 28 czerwca, zgodę na inwestycję muszą jeszcze wyrazić elbląscy radni.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie rządowego programu, z mieszkań plus skorzystają osoby bądź rodziny, które nie mogą dostać mieszkania komunalnego, a ich zarobki są za małe, aby wynająć lokum na rynku komercyjnym. Również takie, które nie mogą otrzymać kredytu hipotecznego. Nie ma być też granicy wieku dla osób starających się o mieszkanie.

Koszt czynszu w takim mieszkaniu w województwie warmińsko-mazurskim ma wynosić 6,39 zł za mkw, taką cenę podano na oficjalnej stronie programu. Wyższa o ok. 3-6 zł będzie cena za m kw. przy czynszu z opcją dojścia do własności. Oprócz czynszu lokatorzy ponosili będą także opłatę eksploatacyjną. W jej ramach mieszczą się opłaty administracyjne na rzecz zarządcy budynku, koszt sprzątania i konserwacji wspólnej przestrzeni (strzyżenie trawy, pielęgnacja skwerków, konserwacja i sprzątanie parkingów, piwnic, korytarzy, naprawa wind), fundusz remontowy oraz opłaty za media (np. prąd na klatce).
as