Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Witajcie wakacje! Elbląscy uczniowie zakończyli rok szkolny [zdjęcia]

2018-06-22 15:11:53 (ost. akt: 2018-06-22 18:53:26)
Podczas miejskiego zakończenia roku szkolnego nagrodzono elbląskich uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce

Podczas miejskiego zakończenia roku szkolnego nagrodzono elbląskich uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

W piątek elbląscy uczniowie zakończyli rok szkolny. Jaki był dla nich i nauczycieli? Władze Elbląg zapewniają, że dobry: żaden z nauczycieli nie stracił pracy wskutek reformy, są pieniądze na kształcenie zawodowe, a w przedszkolach nie brakuje miejsc.Dzisiaj (22.06) elbląscy uczniowie odebrali świadectwa. Uroczystość zakończenia roku szkolnego była także okazją do wręczenia wyróżnień tym, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce. Wśród laureatów znalazł się m.in. Patryk Pieczarka, uczeń Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. Chłopak jest także ogólnopolskim laureatem konkursu "Ośmiu Wspaniałych". Te zawody honorują młodych wolontariuszy, którzy budują lepszy, bardziej humanitarny świat.

Przygoda Patryka z wolontariatem rozpoczęła się, gdy ten był w gimnazjum.

— Chociaż ja w ogóle nie postrzegałem tego w ten sposób. Po prostu pomagałem kolegom i koleżankom, którzy mieli trudności nauce i trochę słabiej przyswajali szkolny materiał. Dopiero gdy poszedłem do szkoły średniej, to wstąpiłem w szeregi kółka wolontaryjnego. I tak zaczęła się cała przygoda. Dzisiaj jestem najbardziej dumny z zajęć, które przeprowadziłem dla seniorów, słuchaczy Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych. Na szkoleniach poznawali zasady działania komputera i uczyli się tego, jak korzystać z internetu. Zauważyłem, że te zajęcia nie tylko nauczyły ich czegoś nowego, ale też dały wiele i mnie. Mogłem realizować to, co sobie założyłem. A chcę zostać w przyszłości nauczycielem — mówi nastolatek.

W tym roku miejskie zakończenie roku szkolnego odbyło się w Szkole Podstawowej nr 19 z oddziałami dwujęzycznymi im. Bohaterów Westerplatte w Elblągu. Nieprzypadkowo wybór padł na właśnie tę placówkę. Szkoła znalazła się na drugim miejscu w tzw. "złotej dziesiątce" szkół w województwie warmińsko- mazurskim, które mają najwięcej laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych.

— To świadczy o tym, że mamy zdolną młodzież, świetnych nauczycieli i pedagogów i to napawa optymizmem, że w naszych elbląskich szkołach dobrze się dzieje — mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Radość jest podwójna, bo kończy się także rok szkolny, który był pierwszym od momentu wprowadzenia reformy oświaty i związanych z tym przekształceń i przegrupowań w szkołach. Władze miasta zapewniają, że ten niełatwy czas w Elblągu udało się przejść w zasadzie bezboleśnie.

— W naszym mieście żaden z nauczycieli nie stracił pacy. Od dwóch lat wdrażamy program dobrowolnych odejść dla nauczycieli, z którego skorzystało ok. 150 nauczycieli i 53 pracowników administracji i obsługi. Dzięki temu udało się stworzyć etaty dla młodszej kadry. Utrzymaliśmy także 87 miejsc pracy dzięki połączeniu niektórych szkolnych etatów — dodaje prezydent.

Zdaniem prezydenta Wróblewskiego, dobra sytuacja jest też w przedszkolach.
 Miasto wdraża także projekty z Unii Europejskiej: 25 mln zł przeznaczono na budowę Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej, które ma wesprzeć i rozwinąć szkolnictwo zawodowe w naszym mieście. Około 10 mln zł udało się także pozyskać na podniesienie jakości kształcenia w elbląskich szkołach poprzez m.in. doposażenie pracowni matematyczno-przyrodniczych.

Nie tylko SP nr 19 przoduje w rankingach warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty. Na trzecim miejscu w tej klasyfikacji znalazła się także SP nr 21 (9 laureatów i 21 finalistów), a czwarte miejsce zajęła SP nr 12 (6 laureatów i 14 finalistów). W „Złotej dziesiątce” dotychczasowych gimnazjów na miejscu trzecim znalazło się natomiast Gimnazjum nr 3 (39 laureatów i 29 finalistów).
as


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Magalex #2524607 | 94.254.*.* 24 cze 2018 08:50

    To błąd , duże przekłamanie że laureaci mi finaliści są liczeni w ten sposób. Powinno potrwać się procent laureatów i finalistów w odniesieniu do ilości wszystkich uczniów w szkole. Może wtedy zł 19 tak dobrze by nie wypadła. Bo im więcej uczniów w szkole tym więcej będzie laureatów i finalistów. A co z mniej licznymi szkołami, one nigdy nie mają szansy stać na podium , chociaż w przeliczeniu na ilość uczniów w szkole to może właśnie one mają pierwsze miejsce

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Antynauczyciel #2523959 | 188.146.*.* 22 cze 2018 17:56

    Teraz 2 miechy urlopu nieroby nauczyciele

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz