Wtorek, 26 maja 2020. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Prezydent Witold Wróblewski: "Radni PiS chcą mi dokopać"

2018-06-27 17:42:15 (ost. akt: 2018-06-27 21:08:05)
Witold Wróblewski, prezydent Elbląga (z lewej), podczas konferencji podsumowującej głosowanie elblążan na zadania w budżecie obywatelskim. Obok Janusz Nowak, wiceprezydent miasta

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga (z lewej), podczas konferencji podsumowującej głosowanie elblążan na zadania w budżecie obywatelskim. Obok Janusz Nowak, wiceprezydent miasta

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Podczas sesji Rady Miejskiej w czwartek (28.06) radni zagłosują nad absolutorium dla władz miasta za wykonanie budżetu. Zdaniem prezydenta Witolda Wróblewskiego, który w tej sprawie zasięgnął rady prawników, nie można procedować uchwały absolutoryjnej bez opinii komisji rewizyjnej popartej przez Regionalną Izbę Obrachunkową. A tych nie ma.

Maleje dług Elbląga. Na koniec 2017 roku wynosił 310 mln zł, a tylko w ciągu dwóch ostatnich lat zmalał o przeszło 67 mln zł. Podobnie budżet miasta za ostatni rok został wykonany w ponad 100 procentach.

— Wykonane dochody na koniec roku 2017 były o ok. 320 tys. zł wyższe w stosunku do uchwalonych w grudniu 2016 r. Przypomnę, że po raz kolejny w tej kadencji był to budżet, który nie zakładał żadnych zobowiązań finansowych - brania kredytów czy emisji obligacji. Tylko w roku 2017 ze źródeł zewnętrznych pozyskaliśmy 121 mln 324 tys. 398 zł na miejskie inwestycje. Nadwyżka operacyjna wyniosła ok. 42 mln zł. Pozwala ona na spokojną realizację zadań inwestycyjnych, a co za tym idzie, dalszy rozwój Elbląga. Obiektywnie patrząc na wskaźniki z wykonania budżetu z podniesioną głową mogę stwierdzić, że budżet został zrealizowany bardzo dobrze — mówił w środę (27.06) prezydent Witold Wróblewski, podczas konferencji prasowej.

W tej beczce miodu jest jednak i łyżka dziegciu. Dla prezydent Wróblewskiego to radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy - zdaniem włodarza miasta - od trzech lat robią wszystko, by nie udzielić mu absolutorium z tytułu wykonania budżetu. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na najbliższą sesję Rady Miejskiej, w czwartek (28.06). Jak mówi Witold Wróblewski odbędzie się to niezgodnie z prawem.

— W tym roku komisja rewizyjna nie wypełniła ustawowego obowiązku i nie wydała opinii na temat wykonania budżetu oraz nie skierowała wniosku do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Stanowi to naruszenie przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Co roku obserwuję swoistą żonglerkę prawną i kombinację jak mi dokopać. Przyzwyczaiłem się do tej pisowskiej tradycji. Nie mogę jednak tolerować łamania prawa — podkreślał prezydent Wróblewski.

Przypomnijmy: do tej pory, prezydent Wróblewski, nie otrzymywał absolutorium. Za pierwszym razem podjęto negatywną uchwałę w tej sprawie, unieważnioną później przez Regionalną Izbę Obrachunkową, za drugim uchwały nie podjęto w ogóle. Jak będzie tym razem?

— Jestem ciekaw, jak zachowają się jutro radni wobec tej opinii prawnej. Przypomnę, że to nie tylko prezydent wykonuje budżet, ale także wszystkie instytucje miejskie, takie jak szpital, spółki komunalne, szkoły czy przedszkola. Niestety ani wskaźniki, ani opinia fachowców nie są respektowane przez radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy po raz kolejny w tej kadencji z przyczyn politycznych chcą zdyskredytować pracę moją oraz wszystkich tych jednostek, które pracują nad wykonaniem budżetu miasta — kończy prezydent Wróblewski.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Chcą dokopać ? #2527164 | 217.99.*.* 28 cze 2018 00:51

    Mają rację !

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz