Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Czerwony szlak w Bażantarni nadal czeka na remont

2018-07-01 08:00:00 (ost. akt: 2018-06-29 12:26:52)
Szlak czerwony jest nieczynny od czasu ubiegłorocznej powodzi

Szlak czerwony jest nieczynny od czasu ubiegłorocznej powodzi

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Wody Polskie bezpłatnie przygotowały dwa kosztorysy inwestorskie na naprawę uszkodzeń na czerwonym szlaku w Bażantarni. 350 tys. zł do modernizacji jednej z najładniejszych tras rekreacyjnych chce także dołożyć miasto.

Powódź, która we wrześniu ubiegłego roku dotknęła Elbląg, zdewastowała biegnący wzdłuż Srebrnego Potoku czerwony szlak, jedną z ulubionych rekreacyjnych tras elblążan w Bażantarni. Od dziewięciu miesięcy wstępu broni tu szlaban. Trasa została wyłączony z użytkowania, ponieważ zagrażało to bezpieczeństwu spacerowiczów.

Odbudowę szlaku wyceniono na ponad 7,6 mln zł, a naprawa Mostku Elewów to koszt ok. 770 tys. zł. W tym roku z kasy miejskiej tak dużych pieniędzy nie da się wygospodarować. Dotacji na remont trasy nie przyznał również wojewoda warmińsko-mazurski. Pojawiły się zarzuty, że miasto nie robi nic, by przywrócić szlak do użytkowania, a radni Prawa i Sprawiedliwości przygotowali nawet uchwałę, która prezydentowi Elbląga Witoldowi Wróblewskiemu wyznacza kierunki pracy. W rezolucji, którą przyjęto w ubiegły poniedziałek podczas sesji, zawarto m.in. punkt zobowiązujący prezydenta do podjęcia konserwacji i rozwoju szlaków turystycznych, m.in. w Bażantarni.

Władze miasta nie zgadzają się z zarzutami o opieszałość i wskazują, że już po powodzi powstał zespół ds. oszacowania szkód, które wyrządziła wielka woda.
— Całość strat oszacowano na ponad 11 mln zł. Prezydent złożył do wojewody warmińsko-mazurskiego wniosek na taką kwotę, ale udało się pozyskać jedynie 1,6 mln zł, które zostały przeznaczone na remonty szkół i przedszkoli a także modernizację drogi na terenie składowiska odpadów oraz naprawę kładki pieszej na ul. Kwiatowej. Dotacja wojewody wyniosła ok. 15 procent potrzeb, jakie prezydent zgłosił — mówi Janusz Nowak, wiceprezydent miasta.

Problemy piętrzą się także z innej strony. Władze miasta podkreślają, że regulacja rzeki na terenach pod wodami płynącymi na skarpach tworzących linię brzegową, należy do wyłącznych kompetencji Skarbu Państwa, w imieniu którego dziś działają Wody Polskie.

— Natomiast kompetencją miasta jest dbanie o należyty stan drogi stanowiącej jego własność, czyli w tym przypadku o czerwony szlak. Ale naprawa ścieżki nie przyniesie spodziewanego rezultatu bez choćby tymczasowego umocnienia skarp, a te leżą w kompetencji Wód Polskich — dodaje Janusz Nowak.

W kwietniu i maju br. doszło do dwóch spotkań prezydenta, przedstawicieli wojewody, Nadleśnictwa Elbląg oraz pracowników Wód Polskich, na którym m.in. przygotowano porozumienie określające zadania, które będą wykonywane przez poszczególne jednostki i opracowano mapę przywracającą ciągłość czerwonego szlaku.

Przedstawiciele Wód Polskich dokonali także wizji lokalnych i nieodpłatnie przygotowali dwa kosztorysy inwestorskie na renowację szlaku. Pierwszy, na kwotę 340 tys. zł, który obejmuje umieszczenie warstwy koszy gabionowych na dnie skarp, w pięciu najbardziej uszkodzonych miejscach i naprawę ścieżki.
— Drugi kosztorys na kwotę 167 tys zł. zawiera naprawę korpusu drogi i narzut kamienny luzem na dnie skarpy — tłumaczy wiceprezydent Nowak.

Prezydent Wróblewski poinformował także przedstawicieli Wód Polskich o możliwości wyasygnowania z budżetu miasta 350 tys. zł na przywrócenie drożności czerwonego szlaku. Pieniądze mają pochodzić z opłat środowiskowych. Ta propozycja stanie jutro pod obrady na sesji Rady Miejskiej.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. hehehhe #2528759 | 185.25.*.* 1 lip 2018 10:06

    Oni nic nie zrobią, może byśmy sami zebrali pieniądze...?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. tatus505 #2528707 | 178.235.*.* 1 lip 2018 08:18

    nic dziwnego tak się u nas robi basen do remontu zamknąć amfiteatr zamknąć teraz szlak zamknąć ciekawe jakby ratusz wymagał remontu czy też zamkną?? niegospodarnych radnych też zamknąć

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz