Czwartek, 4 czerwca 2020. Imieniny Christy, Helgi, Karola

Nowe chodniki, place zabaw, a nawet wieża widokowa. Tego chcą elblążanie

2018-07-04 09:35:02 (ost. akt: 2018-07-04 09:39:01)
Plac zabaw przy ul. Kościuszki

Plac zabaw przy ul. Kościuszki

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

W tym roku elblążanie złożyli 112 wniosków do nowej edycji budżetu obywatelskiego. Podobnie, jak w latach poprzednich, duża część pomysłów dotyczy naprawy stanu chodników, alejek w parkach czy poprawy ogólnej estetyki miasta.

Czy 112 projektów to dużo czy mało? Jeśli popatrzeć na wyniki pierwszej edycji budżetu obywatelskiego 2012/2013 to wtedy suma 700 złożonych wniosków rzeczywiście wyglądała imponująco. dziś to tylko jej niewielki ułamek. Trzeba jednak pamiętać, że od 2018 roku do zgłoszenia inicjatywy potrzebne są podpisy osób ją popierających. I to właśnie konieczność złożenia przez wnioskodawców swoich podpisów mogła być jedną z przyczyn niskiej liczby projektów.

— Rzeczywiście, uwzględniając wytyczne ustawy, zasady elbląskiego Budżetu Obywatelskiego zostały stosownie zmienione. Czasochłonne zbieranie podpisów i podawanie danych osobowych nieco ograniczyło zapał elblążan, choć pod koniec terminu wnioski zaczęły napływać w większej ilości — mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM w Elblągu.

W związku z nową ustawą zmieniły się też zasady finansowania budżetu obywatelskiego. W tym roku na tę inicjatywę władza miasta przeznaczyły ponad 3 mln zł. Na inwestycje ogólnomiejskie: 620 tys. zł, po 480 tys. zł na inicjatywy okręgowe (z czego wydzielono po 50 tys. zł na tzw. „małe projekty”).

Podobnie jak w latach poprzednich, także w tym roku duża część pomysłów dotyczy miejskiej infrastruktury, a więc chodników, poprawy stanu alejek w parkach, nowych nasadzeń kwiatów, czy poprawy estetyki miasta. Jednym z wniosków złożonych do BO jest m.in. pomysł elblążanina Krzysztofa Jaworskiego, który zaproponował, by na Górze Chrobrego wybudować wieżę widokową. Wniosek został złożony jako tzw. inicjatywa ogólnomiejska.

—Taka wieża sprawiłaby, że Elbląg zyskałby kolejny turystyczny magnes, co więcej wieża byłaby widoczna ze znacznej odległości i stanowiłaby wizytówkę miasta. Można by z niej podziwiać piękną panoramę zarówno Elbląga, jak również części Wysoczyzny Elbląskiej, a nawet Żuław Wiślanych — mówi Krzysztof Jaworski.

Wstępne szacunki wskazują, że budowa ok. 40 metrowej, drewnianej wieży kosztowałaby ok. 400 tys. zł.

Miejscy urzędnicy dodają, że sprawdziły się także pomysły na tzw. małe granty.

— Elblążanie chętniej niż w poprzednim roku przedstawili pomysły na działania integrujące lokalną społeczność — dodaje Łukasz Mierzejewski.

Teraz wnioski czeka ocena merytoryczna i szacowanie kosztów przed urzędników z poszczególnych departamentów. Lista wniosków pozytywnie i negatywnie zaopiniowanych powinna zostać przedstawiona około 24 sierpnia. W tym roku wprowadzony został tryb odwoławczy, tak więc wnioskodawcy, których pomysły odpadły mogą od 27 do 31 sierpnia odwołać się od decyzji odrzucającej wniosek. Głosowanie na pozytywnie zaopiniowane wnioski odbędzie się od 24 września do 21 października 2018 roku.
as

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB