Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

W Elblągu zrobi się jaśniej. Miasto podpisało umowę na modernizację ponad 6 tysięcy lamp

2018-07-04 13:50:53 (ost. akt: 2018-07-04 13:54:21)

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Energa Oświetlenie zamierza zmodernizować w Elblągu ponad 6 tysięcy słupów oświetleniowych. Stare lampy sodowe i rtęciowe zostaną wymienione na nowe, ledowe. Pozwoli to obniżyć zużycie energii elektrycznej w mieście i lepiej doświetlić poszczególne miejsca, m.in. przejścia dla pieszych.

Elbląg oświetla w tej chwili ponad 8 tysięcy lamp. Z tego ponad 6100 należy do spółki Energa Oświetlenie, reszta to majątek miejski i w części mieszany. W środę (4.07) przedstawiciele firmy podpisali z włodarzami Elbląga umowę na modernizację swojej części własności.

— To pierwsza tak duża i kompleksowa realizacja w skali naszej działalności i pierwszy taki projekt w całej Polsce, który wykonuje Energa Oświetlenie. Wymiana ponad 6100 lamp na nowe lampy ledowe da elblążanom czytelny sygnał, że miasto zmierza w kierunku oszczędności i ochrony środowiska, bo nowoczesne, ledowe obudowy redukują zużycie energii elektrycznej — mówi Michał Bełbot, prezes zarządu Energa Oświetlenie. — Kolejny aspekt to bezpieczeństwo, bo staną także doświetlone przejścia dla pieszych, które w części zostaną także wyposażone w inteligentne moduły. Te spowodują, iż natężenie oświetlenia będzie mogło być regulowane w sytuacji, gdy pieszy zbliża się do takiego przejścia. Także same oprawy oświetleniowe zostaną wyposażone w systemy redukcji. Dzięki temu Elbląg stanie się liderem w kraju, jeśli chodzi o oszczędność energii.

Umowa została zawarta na trzy lata, od stycznia 2019 do 31 grudnia 2022 roku i ma być korzystna dla obu stron.

— W tej chwili rocznie wydajemy około 3,2 mln zł na oświetlenie w mieście. Teraz, przez trzy kolejne lata, nie będziemy wydawać więcej, a w ramach tej sumy firma Energa Oświetlenie zobowiązała się do dostarczenia nam energii elektrycznej i do zmodernizowania oświetlenia. Zaś z oszczędności, które firma odzyska na zużyciu energii elektrycznej, Energa będzie sobie spłacała nakłady poniesione na modernizację oświetlenia w Elblągu — mówi Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

— Modernizacja wpłynie na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o ok. 50 procent. Potwierdził to wcześniej wykonany audyt — dodaje Jerzy Brudnik, wiceprezes zarządu Energa Oświetlenie.

Przedstawiciele spółki wskazują, że nowe, ledowe oświetlenie w Elblągu powinno być gotowe zimą br. Tymczasem miastu zostanie jeszcze do wymiany ponad 2 tysiące lamp, które stanowią jego majątek.

— Tutaj rozpiszemy przetarg i na tych samych zasadach chcemy znaleźć takiego operatora, który zmodernizuje nasze oświetlenie, ale będzie odbierał pożytki z tytułu oszczędności energii elektrycznej — kończy Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
as

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ryszard #2609754 | 83.21.*.* 25 paź 2018 23:07

  Ktoś to w ogóle tetował? Właśnie mi wymienili lampy na dzielnicy i wszedłem do domu i nic nie widzę, tak mnie oślepiło to światło. Dlaczego wrzucili dużo jaśniejsze lampy od i tak jasnych sodowych??? Czy można przez to stracić wzrok i czy wezmą na siebie odszkodowania?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. czemu tak pózno ale.... #2531234 | 78.88.*.* 5 lip 2018 13:28

   To powinno być już dawno zrobione.Oszczednosc ale i bezpieczenstwo

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz